Nakon što je početkom godine otvoren prvi znanstveno-istraživački centar Metalska jezgra, Međimurska županija dobila je i drugi u manje od pola godine. Svoja vrata otvorio je Centar održivog razvoja koji će se koristiti za potrebe Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i drugih znanstvenih subjekata.
Projekt “Centar održivog razvoja” vrijedan je 11.895.867,07 kuna i sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Zahvaljujući projektu obnovljena je zgrada u neposrednoj blizini Međimurskog veleučilišta u Čakovcu na prostoru bivše vojarne čime se nastavlja proces revitalizacije vojnih objekata po čemu je Međimurska županija prepoznata kao odličan primjer dobre prakse. Do sada je na prostoru bivše vojarne obnovljeno i stavljeno u funkciju šest objekata u kojima djeluje 8 podupirućih, obrazovnih i znanstvenih institucija koje čine Centar znanja Međimurske županije, a ovom dojmljivom popisu pridružio se i Centar održivog razvoja.
-Ulaganje u obrazovanje, suvremenu opremu i infrastrukturu te poticanje izvrsnosti najvažniji je zadatak i smjer u kojem razvijamo Međimursku županiju. Imamo dva fakulteta, Međimursko veleučilište i Odsjek Učiteljskog fakulteta koja zajedno broje oko 1500 studenta, a u Međimurje dolaze studenti iz svih krajeva Hrvatske. Kako bismo stvorili što bolje uvjete za obrazovanje, ali i popravili kvalitetu života studenata, otvorili smo studentsku menzu i studentski dom, podupiremo ih kroz studentske kredite i jednokratne potpore, dok otvaranjem znanstveno-istraživačkih centara želimo ojačati Međimurje kao županiju znanja kroz jačanje znanstvene zajednice - kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec na svečanosti otvorenja Centra održivog razvoja.
U obnovljenoj zgradi smještena su i opremljena 4 znanstvena laboratorija – Biokemija okoliša, Održivi razvoj, Laboratorij primijenjene automatike i Laboratorij proširene stvarnosti, konferencijska dvorana i dvorana za sastanke. Kroz rad Centra održivog razvoja osigurana je istraživačko-razvojna infrastruktura koja će poslužiti za provedbu temeljnog industrijskog istraživanja, eksperimentalnog razvoja i obrazovanja u području biokemije okoliša, održive gradnje, primijenjene automatike i proširene stvarnosti te će se pojačati suradnja između Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i drugih istraživačkih institucija i gospodarstava.
Dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu doc. dr.sc. Igor Klopotan istaknuo je da Međimursko veleučilište u Čakovcu već 13 godina uspješno provodi kvalitetno i učinkovito obrazovanje temeljeno na konceptu cjeloživotnog učenja, odgovornosti za znanje kao javnog dobra, mobilnosti i razvoju ljudskih potencijala kao najveće vrijednosti društva.
-Tim postulatima privlačimo studente iz cijele Hrvatske, ali i iz drugih zemalja koji se za ovu obrazovnu instituciju odluče u sklopu programa studentske razmjene. Studentima se nudi izbor od 3 preddiplomska stručna studija u redovitoj i izvanrednoj izvedbi, u trajanju od 3 godine: Računarstvo, Menadžment turizma i sporta i Održivi razvoj, a upravo ćemo kroz studij Održivog razvoja osigurati istraživačko - razvojnu infrastrukturu koja će poslužiti za provedbu temeljnog industrijskog istraživanja i eksperimentalnog razvoja u području biokemije okoliša, održive gradnje, primijenjene automatike i proširene stvarnosti – rekao je Klopotan.
Važnost Centra održivog razvoja za Međimurje prepoznali su i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat, koji je pohvalio inicijativu Veleučilišta i lokalne zajednice da kroz Centar održivog razvoja odgovore na potrebe gospodarstva u segmentu pružanja usluga izrade novih informacijsko-prezentacijskih rješenja. Horvat je istaknuo kako je ovo jedan kompleks koji se u proteklih desetak godina transformirao u jedan poduzetnički verifikator svega onoga što tek slijedi.
-Od Donje Dubrave pa do Štrigove svi poduzetnici, sve poduzetničke zone, sva poduzetnička infrastruktura ustvari sve one temelje, analitiku i nove ideje traži ne samo na MEV-u nego i drugim institucijama kojih kreator je ili Grad Čakovec i Međimurska županija - rekao je ministar Horvat.
Uz državnu tajnicu u Ministarstvu turizma i sporta Sandru Herman projekt je podržao i ravnatelj Uprave za visoko obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Ivica Šušak, koji je naglasio kako su laboratoriji u okviru Centra održivog razvoja međusobno povezani.
-Unutar prvih laboratorija, osim standardnih analiza tla i vode na teške metale, radit će se i na razvoju novih inovativnih proizvoda, materijala za potrebe zelene gradnje. Velika su očekivanja u području laboratorija proširena stvarnost gdje će se usmjeriti istraživanje u izradi virtualnog prostora uklanjanje barijera u području interakcije čovjeka i računala, a ne smijemo izostaviti laboratorij primijenjene automatike koji će istraživati primijene obnovljivih izvora energije, kao i optimizaciju vlastite potrošnje - rekao je Šušak dodavši kako će provedbom projektnih aktivnosti doći do jačanja kapaciteta Međimurskog veleučilišta.
U četiri laboratorija smještena je oprema vrijedna 2.727.486,25 kuna. U laboratoriju Biokemija okoliša provodit će se temeljna, industrijska i eksperimentalna istraživanja, poučavanje s ciljem povećanja kvalitete proizvoda i usluga, razvoj novih, inovativnih rješenja, analize tla i vode na teške metale (olovo, arsen, živa), a koristit će se i za metalnu industriju, odnosno istraživanja bazirana na skupini onečišćivača, koji proizlaze iz te grane industrije. Međimurska županija pomogla je u nabavci digestora, uređaja koji mora imati svaki laboratorij u kojem se radi s plinovima. Uređaj je to koji je nužno potreban za laboratorij Biokemija okoliša.
Laboratorij Održiva gradnja služit će za istraživanje i razvoj za potrebe „zelene gradnje“, razvijanje istraživanja vezanih uz najsuvremenije održive materijale koje će provodit studenti, doktoranti, poslijedoktoranti i istraživači, primijenjivat će se suvremene građevinske tehnologije na ekonomski učinkovite i ekološki prihvatljive načine, omogućit će se veća znanstvena izvrsnost; razvijat će se suradnja s građevinskim gospodarstvom.
U Laboratoriju primijenjene automatike provodit će se inovacijske aktivnosti, razvijat će se inovativne usluge i programske platforme za umrežavanje te će se poticati multidisciplinarna istraživanja kroz teme obnovljivih izvora energije s naglaskom na digitalni regulator balastnog tereta i optimizaciju vlastite potrošnje. Integracija stvarnog i virtualnog svijeta, prikaz u sustavima proširene stvarnosti, korisničko sučelje i interakcija u virtualnom svijetu, mapiranje okoline i razvoj modela za vrednovanje sustava proširene stvarnosti glavni su smjerovi Laboratorija proširene stvarnosti.
Potpisan je i sporazum u suradnji Međimurskog veleučilišta i Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada koji su potpisali dekan Igor Klopotan i ravnateljica Instituta Ana Lucić Vrdoljak.
vzaktualno.hr