Iako se s pojavom cjepiva protiv covida-19 pojavila nada da bi se uskoro mogli vratiti starom načinu života, bez ograničenja i posebnih mjera, zbog pojave novih sojeva koronavirusa i dalje moramo biti oprezni.
Britanski soj otkriven je u Ujedinjenom Kraljevstvu u jesen 2020. godine, a nakon toga je nova varijanta otkrivena i u Južnoj Africi. Zbog novih sojeva koronavirusa, stručnjaci za zarazne bolesti upozoravaju da moramo biti posebno oprezni sljedećih šest do 14 tjedana, piše N1.
S pojavom novih sojeva pojavili su se i novi mitovi, a ovo su četiri najčešća mita koja su vezana uz nove varijante covida-19.
Mit 1.: Novi sojevi iznenadili su zdravstvene stručnjake
Stručnjaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objasnili su da se virusi neprestano mijenjaju mutacijom te da se očekuje pojava novih inačica virusa. Od početka pandemije, zdravstveni službenici bili su spremni za razvoj i širenje novih sojeva.
“Varijante nisu neočekivane”, rekla je Priya Soni, dječja specijalistica za zarazne bolesti. Dodala je da se čini da covid-19 zapravo mutira sporije nego ostali virusi, uključujući i onaj koji izaziva sezonsku gripu.
Mit 2.: Novi sojevi puno su opasniji
Još uvijek nema podataka koji bi potvrdili uzrokuju li nove varijante težu kliničku sliku ili više smrtnih ishoda. Stručnjaci iz Ujedinjenog Kraljevstva nedavno su naveli da se čini da je britanski soj zarazniji i smrtonosniji. Glavni znanstveni službenik objasnio je to na primjeru: da je 1000 muškaraca starijih od 60 godina zaraženo, izvorni virus vjerojatno bi uzrokovao smrtni ishod kod njih 10, a nova varijanta kod njih 13 ili 14.
No, razlog za to može biti to što su nove varijante prenosivije, a ne zato što sami sojevi uzrokuju smrt. Nove varijante “šire se lakše i brže od ostalih varijanti – što može dovesti do većeg broja novooboljelih”, navodi CDC. To bi moglo dovesti do više hospitalizacija i moguće više smrtnih slučajeva, prenosi N1.
Mit 3.: Trenutna cjepiva nisu učinkovita protiv novih sojeva
Prema dosadašnjim podacima, Modernino i Pfizerovo cjepivo pružaju određenu zaštitu protiv novih varijanti covida-19, no u nešto manjoj mjeri su učinkovita protiv soja iz Južne Afrike. Obje kompanije rade na tome da ojačaju cjepiva kako bi bila učinkovitija protiv novih varijanti.
Mit 4.: Ne možemo spriječiti širenje novih sojeva
Iako se nove varijante brže šire, postojeće epidemiološke mjere koje su usporile izvorni soj virusa mogu usporiti i širenje novih varijanti. Dakle, i dalje je potrebno nositi masku, održavati distancu i redovito prati ruke.
Ovdje pročitajte cijeli članak.
vzaktualno.hr/n1