U ponedjeljak je u prostoru Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice održana konferencija za medije povodom uvođenja u posao izvođača radova na cjelovitoj obnovi stare zgrade Specijalne bolnice Krapinske Toplice. Naime, radovi na zgradi su neophodni zbog oštećenja koja su nastala nakon potresa.
Radovi su vrijedni 15.285.985 eura, a rok izvođenja radova je 16 mjeseci.
Bolnica će s pacijentima raditi cijelo vrijeme, bez obzira na radove, tako da je izazova mnogo, a jedan od najvećih je preseljenje iz stare zgrade u druge prostore i rad u težim i skučenim uvjetima.
Fizijatrica i reumatologinja, voditeljica Odjela za rehabilitaciju ortopedskih bolesnika i zamjenica ravnatelja bolnice Darija Granec rekla je kako je prije svega liječnica i zapravo je svakodnevno i dalje u radu s pacijentima, ali ovaj dio preseljenja iznimno dira i njihovu struku, medicinske sestre i terapeute.
- Sad sve djelatnosti iz stare zgrade trebamo preseliti na drugi prostor, što je zapravo nemoguće, ali trudili smo se u toj organizaciji pratiti radne procese koji će se također mijenjati i mislim da je to najizazovnije. U nekakvom našem planiranju pitanje je zapravo, koliko smo dobro sve predvidjeli, ali vodili smo se time prije svega da pacijenti imaju dostupnu uslugu i dalje, stoga smo djelatnost poliklinike preselili u drugu zgradu kako bi se izbjegla fluktuacija velikog broja pacijenata prema ključnoj zgradi koja će ostati većim dijelom bolnički dio. Bit će tu puno prilagodbe, već i sad vidimo da se naprosto i mi moramo seliti s odjela na odjel, mijenjamo ordinacije, i liječnici i sestre će biti u manjim prostorijama, i u manjim prostorijama će biti biše ljudi, ali nekako je krenulo – pojasnila je Granec.
Zamjenica ravnatelja je objasnila i na koji način će se naručivati pacijenti i kolike će biti liste čekanja.
- Što se tiče poliklinike tu zapravo očekujemo povećanje postupaka, a ono što je neminovno je to da u bolničkom dijelu gubimo 110 kreveta u ovoj staroj zgradi, a raseljavanjem i iseljavanjem brojnih liječničkih ordinacija i nekih dvorana nismo uspjeli iskompenzirati gubitak tih 110 bolesničkih kreveta. Tako da u tom smislu, od sadašnjih 500-tinjak bolničkih kreveta, mi ćemo imati nekih 420, 430 i to neminovno znači u bolničkom dijelu veće opterećenje i moguće povećanje listi čekanja za bolničku rehabilitaciju – napomenula je Granec.
U bolnici su načelno odjeli raspoređeni prema nekakvoj bolesti, odnosno funkcionalnom deficitu, dakle neurološka rehabilitacija, ozljeda mozga, kardiološka rehabilitacija, ortopedska rehabilitacija i u svim tim djelatnostima za područje ortopedske rehabilitacije je sad najduža lista čekanja i to nekakvih šest mjeseci.
- Kako će to izgledati u narednim mjesecima, teško je predvidjeti, ali s druge strane nismo mi jedina ustanova u Republici Hrvatskoj koja se bavi s tim vidom rehabilitacije, ali ono što sigurno jesmo, to je da smo vodeći i prvi u području rehabilitacije bolesnika s ozljedom mozga. Tako da smo tu bili senzibilizirani da zaista osiguramo minimalni gubitak bolesničkih kreveta u tom dijelu rehabilitacije. Načelno mi tu gubimo 20 do 25 posto bolničkog kapaciteta i u kreiranju mreže kreveta u ovoj bolnici gledali smo da sve odjele smanjimo u tom postotku – naglasila je zamjenica ravnatelja Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.
Osvrnula se i na činjenicu da su neke odjele spojili, znači one pacijente koji su funkcionalno slični da im bude lakše pratiti i liste čekanja i priljev tih pacijenata da nemaju diskrepancije, jer vrlo slični pacijenti u smislu funkcionalnog statusa na jednom odjelu čekaju tri mjeseca, na nekom drugom odjelu šest mjeseci.
- To se ažurira na tjednoj razini, a s druge stane mi ćemo sigurno kroz dva-tri mjeseca vidjeti mrežu koja je planirana na temelju podataka koje smo sad imali i analizirali je, možda će biti potrebno revidirati je i opet mijenjati broj kreveta uz neki odjel, odnosno neke zahtjeve za rehabilitaciju – zaključila je Darija Granec.
ibelošević/vzaktualno.hr