Varaždinski ogranak stranke Pametno uputio je priopćenje u kojem podsjeća da Europski parlament smatra spaljivanje i mehaničko-biološka postrojenja zastarjelom tehnologijom.
„Postojeći centri za gospodarenje otpadom s MBO tehnologijom koštali su hrvatske građane milijardu kuna te će stvarati dodatni godišnji trošak od 200 milijuna kuna (700-800 kuna troška po toni otpada), 60-80 posto ostatka otpada MBO-a mora na odlaganje, i uz to proizvode nekvalitetnu mješavinu (RDF) neprivlačnu za spaljivanje zbog loše kalorijske vrijednosti, a izvlačenje deponijskog bioplina je zanemarivo i u suprotnosti s novim smjernicama za smanjenje odlaganja.
Hrvatska trenutačno odlaže čak 85 posto svog otpada, a do 2030. mora adekvatno zbrinjavati 95 posto otpada, u suprotnom ju očekuje plaćanje penala i odlazak pred Sud Europske unije. U Varaždinu i Varaždinskoj županiji krenulo se s izgradnjom sortirnica i selektivnog razdvajanja otpada na kućnom pragu. Stranka Pametno smatra daljnju podršku RCGO Piškornica korakom unatrag.
Marija Schubert je pozvala župana i gradonačelnika Varaždina, kao i gradonačelnike Novog Marofa, Ludbrega i ostalih gradova i županija koji su potpisali ugovor s RCGO Piškornicom da isti daju na uvid javnosti.
Nije jasno, ako gradimo reciklažna dvorišta, zašto RCGO Piškornica pretpostavlja, odnosno stavlja u ugovor s gradovima da će po glavi stanovnika dobivati i dalje više od 200 kg otpada godišnje, ako danas, bez značajnijeg odvajanja proizvodimo isto. Ovo se bazira na činjenici da je u RCGO Piškornica planirana i sortirnica te na činjenici da bez biološkog otpada nema kemijskog procesa koji proizvodi plin i nekvalitetnu mješavinu (RDF) neprivlačnu za spaljivanje zbog loše kalorijske vrijednosti.
Držimo da je matematika pogrešna definirana ugovorom: građani će morati sav otpad, bez razdvajanja trpati u jednu kantu te plaćati volumen tako uvećane kante, umjesto da se dalje razvija sistem odvajanja na kućnom pragu, time smanji mjesečni trošak građana i odvajanjem na pragu omogući brzo daljnje korištenje sirovine. Dok god ne shvatimo da je odvojeno prikupljanje otpada to koje stvara kvalitetnu sekundarnu sirovinu, dotle ćemo zapravo imati problem, jer nećemo znati što s tim otpadom napraviti“, navodi se u priopćenju.
– Jedini izlaz iz ekološke katastrofe planete zemlje vidimo u primjeni zero waste principa. Koncept zero waste ciljeva i mjera je moguć i provediv te donosi mnogobrojne koristi gradovima i općinama, što potvrđuju vrhunski rezultati sedam hrvatskih jedinica lokalne samouprave koje su prošle godine stekle status najboljih europskih praksi koje okuplja Zero Waste Europe mreža – izjavio je Dario Carev, predsjednik varaždinskog ogranka stranke Pametno.
www.vzaktualno.hr