U Radoboju je u ponedjeljak održana panel rasprava o razvoju poljoprivrede u Krapinsko-zagorskoj županije, na kojoj su, među ostalima, sudjelovali državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek i ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Fruk, u čijoj je organizaciji panel održan.
Državni tajnik Zdravko Tušek govorio je o projektima koji su provedeni na području Krapinsko-zagorske županije u protekom razdoblju. Podsjetio je da je na području Krapinsko-zagorske županije investirano više od 150 milijuna eura financijskih sredstava iz poljoprivrednih fondova Europske unije, kao i iz Državnog proračuna.
– Te benefite je osjetilo nešto više od 10 tisuća poljoprivrednika, financirali smo gotovo 450 investicijskih projekata kako malih tako i mladih poljoprivrednih proizvođača, te modernizacije velikih farmi, govorimo o 70 investicijskih projekata – rekao je uvodno Tušek koji je potom govorio o mjerama koje su na raspolaganju poljoprivrednim proizvođačima u narednom razdoblju.
Kako je naveo, za buduće razdoblje za poljoprivrednike diljem Hrvatske osigurano je nešto više od 3,8 milijardi eura te će se tim sredstvima i dalje podupirati i jačati povećanje dohotka poljoprivrednih proizvođača.
– Ostavit ćemo mogućnost da mogu investirati u svoje razvojne projekte i omogućit ćemo im da investiraju i da ostvare bespovratne potpore za digitalnu i zelenu tranziciju. Prije svega, to je ulaganje u obnovljive izvore energije kako bi bili još jači i otporniji na sve izazove koji nosi moderan način bavljenja poljoprivredom – kazao je Tušek.
Strateški plan, koji poljoprivrednicima stavlja na raspolaganje 3,8 milijardi eura, ističe, omogućuje jednake prilike za sve.
– Tako će sve poljoprivredne grane moći ostvariti određeni vid državne potpore i moći će investirati u razvoj poljoprivredne proizvodnje, a, isto tako, mogu investirati u povećanje poljoprivredne proizvodnje. Tu prije svega mislim na stočarske sektore gdje ćemo omogućiti proširenje, modernizaciju i opremanje stočarskih farmi, ali i ulaganje u proizvodnju kao što su prerađivačka djelatnost u poljoprivredi koja svakako ima veliku perspektivu na području Krapinsko-zagorske županije i kontinentalne Hrvatske – zaključio je Tušek.
Ulaganje u modernizaciju mehanizacije
Nadalje, ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Mladen Fruk rekao je da su se zagorski poljoprivrednici u prošlom programskom razdoblju ograničavali većinom na kupovinu mehanizacije s obzirom na usitnjenost parcela u Hrvatskom zagorju.
– To je kod njih čak moglo postati i ograničavajući faktor s obzirom na to da kod prijave na natječaj vi morate imati određenu ekonomsku veličinu da biste uopće bili prihvatljivi kao korisnik. Tako da su poljoprivrednici, ako su parcele relativno male, u samom svom zbroju kada se izračunava ta ekonomska veličina, teško mogli aplicirati na natječaj. No kada su i aplicirali na natječaj, oni koji su ispunili uvjete, većinom su ulagali u modernizaciju mehanizacije s obzirom na to da su zagorske parcele male i na brdovitom su terenu – kazao je Fruk.
Dodao je da je u novom programskom razdoblju, koje je počelo s prošlom godinom, iznos financiranja po popularnoj mjeri 6.3.1., odnosno po natječaju koji se prije provodio za male poljoprivrednike, s 15 tisuća eura povećan na 30 tisuća eura.
– Poljoprivrednici će isto tako vjerojatno kupovati mehanizaciju, ali mehanizaciju koja je u skladu s vremenom, koja je moderna i koja će doprinositi ciljevima zajedničke poljoprivredne politike – istaknuo je, dodavši da je proizvodnja nedostatna, ali da je jedno od rješenja udruživanje.
– Ministarstvo poljoprivrede provodi inicijativu za udruživanje poljoprivrednika u proizvođačke organizacije i oni kada su na tržištu zajedno, kada imaju veću količinu proizvoda, mogu postati konkurentni, mogu lakše nastupati na tržištu i ostvariti određene benefite – poručio je Fruk.
Poljoprivrednik Andrija Šrklec iz Zlatara rekao je kako se bavi uzgojem mahunarki, većinom graha, a ove godine uvode bob, slanutak i grašak. Osim mahunarki, uzgajaju i crveni luk, češnjak te mrkvu i ciklu. Kazao je kako se proizvodnjom bave pet godina i kako su zadovoljni mjerama koje Ministarstvo poljoprivrede dodjeljuje. Naime, oni su sami prošli na mjeri 6.1.1. za malog poljoprivrednika gdje su dobili puni povrat investicije od 50 tisuća eura, a trenutno ide nova mjera koja također podrazumijeva puni povrat investicije. Kako je dodao Škrlec, ove su godine u mehanizaciju uložili ukupno 75 tisuća eura.
Tomislav Kuharić korisnik je mjera 4.1.1. i 4.1.2. u mljekarstvu. Tim mjerama je izgrađena farma, nabavljana mehanizacija i riješen je dio zbrinjavanja stajskog gnoja. Kako je poručio, bez tih mjera teško da bi se išta od toga moglo napraviti.
– Ministarstvo uvijek izlazi ususret. EU fondovi su također dobrodošli. Nadam se da će u budućnosti biti i mjera i situacija koje bi mi poljoprivrednici mogli što bolje iskoristiti. U mojem slučaju očekivani povrat je bio 70 posto. Zbog nekih sitnih ispravaka je isplaćeno nešto malo manje, ali, u svakom slučaju, bez te pomoći farma ne bi bila izgrađena – rekao je Kuharić, dodavši da se situacija oko prijava i papirologije kreće u boljem smjeru; olakšava se pristup te su informacije dostupnije.
mlpetrinjak/vzaktualno.hr