Nakon kratkotrajnog oporavka, ključni indeksi na američkom Wall Streetu u četvrtak su ponovno snažno potonuli, a Dow Jones Industrials je izgubio 1.032 boda ili 4,2 posto spustivši se na 23.860 bodova, što je oko 10 posto niže od rekorda postignutog prije nekoliko tjedana. Kako piše Washington Post, do novog pada došlo je zbog sve veće zabrinutosti investitora da bi uskoro moglo doći do ubrzanja rasta kamatnih stopa - donosi Jutarnji.hr.
Osim Dow Jones Industrialsa, indeksa sačinjenog od 30 vodećih američkih industrijskih kompanija, snažan pad zabilježio je i tehnološki Nasdaq i sveobuhvatniji S&P 500, koji su pali za više od 3 posto. Ono što je dodatno zabrinjavajuće je da su ovako snažni padovi postignuti uz promet 50 posto veći od prosječnoga.
Washington Post piše da je do novog pada došlo unatoč nekim dobrim ekonomskim vijestima koje su stigle u četvrtak, uključujući i informaciju da je društvena mreža Twitter prvi put postala profitabilna. List ponavlja da iza svega, unatoč dobrim vijestima, stoji strah od pregrijavanja ekonomije pa makar on i ne bio nužno sasvim utemeljen u realnim pokazateljima. No, upravo je taj iracionalni dio izrazito teško ukalkulirati u bilo kakva predviđanja budućih ekonomskih kretanja te stoga ne treba iznenaditi da sljedećih tjedana i dalje bude većih fluktuacija od uobičajenog.
Tektonski poremećaj na burzama uvijek ulijeva strah investitorima. Potraje li pad tržišta dugo, posljedice se šire na život građana. Dijele se otkazi, nestaju radna mjesta, a gospodarske grane poput turizma, auto-industrije i građevine prisiljene su na traženje novih koncepata preživljavanja. Globalna financijska kriza 2007./2008. označila je kraj dugog razdoblja rasta i podsjetila na teška razdoblja iz prošlog stoljeća. Oporavak je bio relativno brz, osim u Hrvatskoj.
www.vzaktualno.hr/Jutarnji.hr