Sloboda mišljenja i izražavanja, zajamčena člankom 19. Opće deklaracije UN-a o ljudskim pravima, temelj je slobodnog novinarstva i istinske demokracije.
Novinari svakodnevno omogućuju građanima pristup informacijama i time izravno doprinose odgovornom odlučivanju, osobito na izborima. Zato je novinarstvo proglašeno javnim dobrom, donosi N1.
U povodu 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija, Sindikat novinara Hrvatske poziva članove, sve novinare i medijske radnike u Hrvatskoj, da taj dan obilježe simboličnom akcijom Pet minuta gromoglasne tišine u 11:55 sati kojom će se upozoriti na nužnost bolje zaštite novinara i novinarstva kao nezamjenjivih čimbenika svake istinske demokracije.
SNH naglašava kako novinari u Hrvatskoj rade u lošim uvjetima i za premale plaće dodajući kako prava novinara ne ovise samo o poslodavcima, već i o organiziranosti medijskih djelatnika.
- Što nas je više u sindikatu, to imamo veće šanse za bolju zaštitu i radne uvjete - poručuju iz SNH-a.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana slobode medija jest Izvještavanje u vrlom novom svijetu – Utjecaj umjetne inteligencije na slobodu tiska i medije.
Kako se ističe, dok s jedne strane umjetna inteligencija može biti dobrodošao alat u svakodnevnom novinarskom radu, s druge strane nova tehnologija otvara prostor velikih zloupotreba, od generiranja fake newsa do, od strane umjetne inteligencije, korištenja autorskih novinarskih djela a bez reguliranja autorskih prava, donosi N1.
foto: arhiva
vzaktualno.hr/n1info.hr