Kada ste zadnji put nekome pročitali pjesmu ili priču? Što ste čitali kada ste bili mladi? Prisjetite se i potrčite u knjižnice, uključite se u kampanju “Čitam i uz tebe sam”.
Pronađite priču ili pjesmu po izboru, snimite se kako je čitate i pošaljite nam na e-adresu: citam.i.uztebesam@gmail.com ili FB porukom na profil udruge Uz tebe sam (https://www.facebook.com/uztebesam/). Video ili audio zapisi ne smiju biti duži od tri minute. Uz snimku potrebno je poslati naslov djela i ime i prezime autora čije se djelo čita.
Ovo je poziv široj javnosti, bez obzira na dob, da se uključi u kampanju “Čitam i uz tebe sam” koju će od 2. srpnja do 2. kolovoza 2020. godine udruga „Uz tebe sam“ provoditi u suradnji s Gradskom knjižnicom „Metel Ožegović“ Varaždin. Kampanja je namijenjena djeci s teškoćama u razvoju i mladim osobama s invaliditetom. Svrha kampanje je poboljšati digitalnu pismenost kroz stvaranje e-edukativnih sadržaja, promovirati kritičko promišljanje njihovog stvaranja i njihovo korištenje kroz društvenu participaciju.
Tko sudjeluje?
U kampanji će sudjelovati voditelji udruge, volonteri udruge i građani koji će mladim članovima udruge slati audiovizualne sadržaje u kojima čitaju priče koje ćemo za početak svakodnevno objavljivati na FB stranici udruge. Tako ćemo i građane potaknuti na kreativnost, kvalitetno ispunjavanje slobodnog vremena, a ujedno jačati društvenu povezanost. Projekt će biti to uspješniji što ga bude provelo više volontera i građana zajedničkim i koordiniranim koracima.
U kampanji pomagat će nam i drugi suradnici te ćemo nastojati oko promocije uključiti i druge organizacije civilnog društva.
Kome je namijenjena?
Kampanja je prvenstveno usmjerena na djecu s posebnim potrebama. Ipak, kampanja ima i potencijal da priče budu dostupne i drugoj djeci mlađeg uzrasta.
Kako kampanja ne bi bila ograničena svojim dosegom i vrijednošću samo na period od mjesec dana, napravili smo YouTube kanal udruge Uz tebe sam na kojemu će biti pohranjene sve audio/video snimke priča koje će djeci biti trajno dostupne.
Budući da je cilj kampanje postaviti djecu s teškoćama u razvoju i mlade osobe s invaliditetom u 'centar zbivanja' te istaknuti njihove probleme, ali i potencijale, bilo bi vrlo vrijedno kad bi se svekolika javnost uključila u kampanju.
Drago nam je što nam se u organizaciji ove kampanje pridružila Gradska knjižnica i čitaonica „Metel Ožegović“, koja nam je ustupila svoj prostor za potrebe održavanja kampanje te će nam pomagati pri odabiru edukativnih sadržaja.
Zašto je važno glasno čitanje?
Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje te ih predstavlja kao izvore ugodnog, vrijednog i uzbudljivog iskustva. Glasno čitanje pomaže djeci povezati ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih djeci proširuje dječji vokabular i proširuje njihovo opće znanje. Glasno čitanje otkriva literaturu koju možda nikada sami ne bi otkrili, poput poezije, kratkih priča... Glasno čitanje omogućuje djeci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima. Na taj način djeca bolje razumiju složene rečenične strukture. Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom. Glasno čitanje je zabavno.
vzaktualno.hr