48. Varaždinske barokne večeri počele su večeras koncertom članova Hrvatskog baroknog ansambla, solista orkestra Libera classica, vokalnog ansambla La Fontaverde i varaždinskog zbora Chorus Angelicus pod dirigentskom palicom japanskog glazbenika svjetskog glasa Hidemija Suzukija.
– Prva azijska zemlja partner, Japan, gospodarska je i kulturna velesila i velika je čast što su njiohvi glazbenici gosti na našem festivalu. Ansambli koji njeguju autentičnu baroknu glazbu sastavi su svjetskog glasa. Vodimo brigu da se naši umjetnici spoje s inozemnim, a izvodit će hrvatske barokne skladatelje – rekao je ravantelj festivala Davor Bobić koji je dodao da je s popratnim programom „Total barok“ napravljen iskorak u približavanju mladima s rock obradama barokne glazbe, baroknim pivom, radionicama origamija i bonsaija.
Na otvorenju je gradonačelnik Ivan Čehok istaknuo da Varaždinci svih ovih godina imaju neprocjenjivu povlasticu da prepoznaju i razumiju kakao je europska barokna glazba, umjetnost i kultura općenito, zajedničko europsko nasljeđe.
– Upravo stoga zemlje partneri bile su europske države. Nikada ne smijemo zaboraviti da Europe, starogrčka boginja, znači ona koja gleda široko. I stoga smo ove godine vrata svog grada otvorili prijateljskom narodu, prijateljskoj zemlji, dalekom Japanu, kako bismo opet imali neprocjenjivu povlasticu shvatiti kao u glazbi i umjetnosti ne postoji ni prostorno ni geografski daleko – kazao je Čehok.
Varaždinski župan Radimir Čačić podsjetio je da se sutra slavi 27 godina pobjede u ovom gradu koja je naoružala Hrvatsku i omogućila pobjedu.
– Varaždinci su uvijek bili prvi. To treba shvatiti i cijeniti. Jer mnogi od tih ljudi su slavili glazbu i kroz ove barokne večeri i činjenica da su bili dio ove kulture u ovom prostoru snažila ih je u obrani vrijednosti. Danas u prekrasnoj arhitekturi povezujemo glazbu i arhitekturu, to ćemo učiniti i u drugim draguljima diljem županije. Privilegij je čuti i vidjeti neke od najvećih umjetnika Japana u našem prostoru – rekao je Čačić.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek naglasila je da s Japanom dijelimo jako puno u pristupu kulturi i da su mnogo pomogli brojnim doniranim instrumentima kada smo obnavljali državu.
– Varaždinske barokne večeri su obogatile program pristupom u kojem ugošćuju zemlju partnera. Ne samo da upoznamo glazbenike iz te zemlje, već da se i naši glazbenici s njima povežu i nastave zajednički život diljem Europe i svijeta – poručila je ministrica kulture.
Japanski veleposlanik Keiji Takiguchi podsjetio je da se ove godine obilježava 25. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa Japana i Hrvatske.
– Velika je čast da je za tu obljetnicu Japan izabran za zemlju partnera VBV-a u povijesnom Varaždinu koji je za kasnog baroka bio glavni grad Hrvatske. Želimo izraziti najdublju zahvalnost domaćinu što je izabrao Japan. Okupljanje ovako velikog broja prominentnih glazbenika iz Japana bio je velik izazov, ali bez odlične suradnje svih uključenih večeras ne bismo slavili otvorenje ovog festivala – kazao je Takiguchi.
Na kraju se obratila izaslanica predsjednice Republike, njezina savjetnica za društvene djelatnosti i mlade Renata Margaretić Urlić.
– Svatko tko osjeti glazbu u ovoj katedrali ostaje vezan uz festival. On je simbol ne samo sjeverne Hrvatske nego i Europe jer je festival svjetskog glasa. I Hrvatsku vani prepoznaju i po VBV-u – poručila je Margaretić Uroić.
n.k. / www.vzaktualno.hr