U varaždinskoj Katedrali večeras su otvorene 47. Varaždinske barokne večeri. Članovi Zbora Purcell i Orkestra Orfej iz Budimpešte izveli su maestralna djela Bacha i Handela.
Uoči koncerta uzvanicima i ljubiteljima barokne glazbe obratio se varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok, koji je podsjetio da smo dana u Varaždinu s dubokim poštovanjem i zahvalnošću proslavili dvije važne svečanosti – jutrošnju svečanost obilježavanja 26. obljetnice pobjede nad neprijateljskom vojskom i večerašnju svečanost glazbe, Varaždinske barokne večeri.
– Možda vam se čini da je puka koincidencija da su dva tako važna događaja pala na isti dan, međutim u njima postoji možda manje uočljiva ili čak skrivena unutarnja poveznica. Prije 26 godina, varaždinska mladost, nošena slogom, smjelošću, mudrošću i hrabrošću, oslobodila je grad od neprijateljske nametnute i odmetnute sile, od svega zloga što je opterećivalo ovaj grad i učinila nas slobodnima – rekao je Čehok podsjetivši da su samo te ratne godine Varaždinske barokne večeri bile odgođene za mjesec dana i održane u studenome.
Glazba i umjetnost, ta najveća dostignuća ljudskoga duha, su upravo ono što nas je održalo, ono što je Varaždin uvijek približavalo srednjoj Europi kojoj i pripadamo, rekao je Čehok te nastavio.
– Nije ni puka koincidencija da je upravo Mađarska, nama draga susjedna zemlja i nama dragi susjedni narod, zemlja-partner VBV-a. Naši susjedi Mađari, kao i mi, živeći ovdje na razmeđima velikih carstava i država, na razmeđima epoha, nosili su i dijelili gotovo istu sudbinu kao mi Hrvati. Često smo bili prijatelji, katkad neprijatelji, često suparnici, a katkad mislili i sanjali o istome – istaknuo je varaždinski gradonačelnik i podsjetio da se za Varaždin možda danas ne bi toliko znalo u srednjoj Europi da se upravo mađarski skladatelj Kalman nije fatalno zaljubio u jednu Varaždinku i napisao poznate stihove „Komm mit nach Varasdin“.
– Kultura i glazba jesu ono što nas spaja i mi danas upravo zato moramo njegovati prijateljske odnose – poručio je gradonačelnik Varaždina.
– Hrvatska je jedan od naših najvažnijih susjeda, na Hrvate gledamo kao na prijatelje i trudimo se u svim područjima života pojačati veze između dviju zemalja. S radošću mogu tvrditi, da usprkos pojedinim poteškoćama, naša obostrana suradnja posljednjih godina pokazuje dinamičan razvoj. Ta se suradnja posebice odnosi na kulturu. Ovo naše predstavljanje okrunit će taj proces. Kultura je postala odlučujuća spona putem koje dalje jačamo povjerenje između naše dvije zajednice – rekao je državni tajnik Ministarstva vanjskih poslova i trgovine Republike Mađarske Istvan Ijgyarto.
Izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjednik varaždinskog Gradskog vijeća Damir Habijan naglasio je da su Varaždinske barokne večeri jedan od najeminentnijih festivala barokne glazbe u svijetu.
– Nit vodilja VBV-a je glazba, kao univerzalni jezik koji je svima razumljiv, najstariji izum u povijesti čovječanstva i jedan od rijetkih koji je u svojoj srži i za cilj imao da spaja ljude i narode, a ne da ih dijeli. Taj dar je i ovaj grad prihvatio i s razlogom Varaždin nosi epitet grada kulture, baroka i u konačnici glazbe – rekao je Habijan.
Varaždinski festival otvorila je izaslanica Predsjednice Republike Hrvatske i njena savjetnica Renata Margaretić Urlić.
– Gotovo pola stoljeća sjajnih izdanja ovog festivala zaslužuje posebno poštovanje, a pogotovo činjenica kako je one, za hrvatski narod sudbinske 1971. godine, upravo ovdje u kraljevskom Varaždinu nastala ideja avangardne forme, specijaliziranog festivala. Bilo je doista hrabro inaugurirati jedinstveni repertoar barokne glazbe kakav nije postojao u tadašnjoj Europi, nametnuti se snažnoj konkurenciji klasičnog, romantičnog repertoara i početi odgajati publiku koja se u Varaždin vraća svake jeseni, već punih 47 godina – kazala je savjetnica i dodala kako upravo tu pionirsku ulogu treba uvijek isticati kada spominjemo vrijednost i važnost VBV-a i kada spominjemo njegovu sjajnu ulogu u očuvanju ne samo glazbenog, već i arhitektonskog, hortikulturnog, urbanističkog, likovnog, književnog, religijskog i svog ostalog nasljeđa ovog prekrasnog kraja naše domovine.
– Čestitam organizatorima, Gradu i Županiji i svima koji podupiru ovaj festival jer tako nastavljajući ovu vrijednu tradiciju čuvaju i naš nacionalni identitet. Zahvaljujem i ovogodišnjoj zemlji partneru, našoj susjednoj Mađarskoj i njezinim umjetnicima koji će nam prenijeti svoje umijeće. Jezik glazbe na oplemenjuje i podiže prema najvišim vrhuncima koje čovječanstvo može doseći. Večeras smo svi zajedno ujedinjeni plemenitošću glazbe i bilo bi mudro da to zajedništvo i razumijevanje nastavimo primjenjivati i na ostalim područjima života – poručila je Margaretić Urlić.
n.k. / www.vzaktualno.hr