Općine i gradovi ovih su dana krenuli s objavama poziva građanima da ispune obrasce pomoću kojih će prikupiti podatke o starosti i stanju nekretnina, a razlog je, naravno, najavljeni porez na nekretnine koji će se naplaćivati od prvog dana 2018. godine. Jedinice lokalne i regionalne samouprave dužne su prikupiti sve podatke o fondu nekretnina na svom području. Za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada i porez na kuće za odmor već postoji evidencija i parametri za izračun, međutim, kako bi kompletirali evidenciju, trebaju prikupiti i podatke o starosti i stanju nekretnina, stoga su prvi pozivi građanima već objavljeni na internetskim stranicama pojedinih gradova. I tu počinju prvi problemi! Naime, nije vjerojatno da baš svi građani koriste internet, a da i jest tako, neće im biti lako ispuniti sve obrasce za stambene nekretnine, poslovne prostore i građevinsko zemljište. Primjerice, kod obrasca za stambene nekretnine, osim generalija poput imena i prezimena vlasnika nekretnine te adrese na kojoj se nalazi, potrebno je unijeti i broj katastarske čestice na kojoj se ona nalazi, udjel u vlasništvu, naziv i broj katastarske općine te broj uloška zemljišne knjige. Od građana se traže i procjena stanja nekretnine, podaci o rekonstrukcijama te korisnoj kvadraturi nekretnine.
Gradovi i općine teret prebacuju na građane
Krajnji rok za prijavu je 31. listopada, no tportal doznaje da su neki gradovi taj rok skratili za cijeli mjesec, a ne dostavite li podatke na vrijeme, očekuju vas problemi! Naime, ako kojim slučajem probijete rok za dostavu podataka o nekretninama, gradovi vam mogu, sukladno Zakonu o lokalnim porezima, odrezati porez s najvišim koeficijentom za stanje i dob nekretnine. Zaključak je da gradovi i općine uopće nisu spremni za ubiranje poreza na nekretnine te da stoga teret nesređenih knjiga prebacuju na građane, uz prijetnju najvišim mogućim stopama poreza. I sve je po zakonu, tvrde u Poreznoj upravi.
Neki će ipak ostati pošteđeni plaćanja ovog poreza
Porez na nekretnine obuhvaća većinu nekretnina, osim onih u vlasništvu jedinica lokalne samouprave te sakralnih objekata i to samo u dijelu u kojem se obavljaju vjerski obredi. Dakle porez zahvaća sve stambene i poslovne nekretnine, garaže, pomoćne prostore (zajednički dijelovi i prostorije), kao i prostore bez posebne namjene. Porez obuhvaća i neizgrađeno građevinsko zemljište, uz uvjet da ono svojom veličinom i oblikom ispunjava uvjete za građenje prema važećem prostornom planu i opremljeno je najmanje pristupnom cestom, vodovima električne energije i vode.
U početku će to biti jednostavni porez koji će zamijeniti postojeću komunalnu naknadu i porez na vikendice, a u drugoj fazi, početkom 2020., uvest će se puni porez na nekretnine zasnovan na procjeni vrijednosti nekretnina.
a.kučić/vzaktualno.hr/tportal.hr