U krugu varaždinske Opće bolnice u srijedu je održana svečanost kojom je obilježen početak radova na energetskoj obnovi sedam objekata bolnice.
U obnovu varaždinske bolnice ovom investicijom ulaže se 83,5 milijuna kuna što je ujedno i jedna od najvećih investicija u Hrvatskoj u segmentu zdravstva. U Općoj bolnici Varaždin bit će ovo prvo veliko ulaganje nakon 13 godina, kada je obnovljena zgrada Ginekologije. Radovi na energetskoj obnovi odvijat će se na sedam objekata: zgradama Kirurgije, Interne, Neurologije, Ljekarne, Praonice, Logopedije (bivše Računovodstvo) i Kuhinje.
Po završetku radova Opća bolnica Varaždin će na energentima ostvarivati godišnje uštede u iznosu od 3,4 milijuna kuna, a upravo će se putem ušteda investicija potom otplaćivati.
Za provedbu Programa zadužena je Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurava sredstava za sufinanciranje provedbe. Fond će osigurati 24 milijuna kuna, a ostatak sredstava Prvo plinarsko društvo, pružatelj energetske obnove koje je odabrano putem postupka javne nabave.
Investicija će se sljedećih 14 godina otplaćivati iz ušteda na energentima, koje će iznositi oko 60 milijuna kuna. Rok za dovršetak svih radova je 31. prosinca 2018. godine.
Ravnatelj bolnice Nenad Kudelić istaknuo je da se sada radi u zgradama koje su izgrađene od 1956. do 2001. godine.
– Zadnja zgrada je bila prije 16 godina Interna koja također zahtjeva veliku obnovu. Tijekom vrućina, kao i svi, susretali smo se s nemogućim uvjetima rada. Ova energetska obnova financirat će se iz ušteda koje će bolnica ostvariti. Ovih sedam zgrada osnovica su bolnice. Obnove će promijeniti vizuru bolnice, dati pristojan izgled, ali će promijeniti i mikroklimatske uvjete, uvjete u kojima rade naši djelatnici i borave naši pacijenti. Potrudit ćemo se da pravilnim rasporedom pojedinih poslova najmanje moguće ometamo proces liječenja – rekao je Kudelić.
Varaždinski župan također je naglasio da se krenulo s velikim ulaganjima u bolnicu nakon dugo vremena.
– Ovdje sada imamo puno sitnih, ali važnih stvari. Kad uspijevate iz uštede platiti investiciju onda znate u kakvom su stanju zgrade. Zahvala svim predstavnicima ministarstava i Vlade. Svi su u operativnom dijelu doprinijeli da smo u 30 dana, nakon godinu i dva mjeseca dobili suglasnost na projekte i regulirali sve odnose. Stvari nisu jednostavne, da jesu bile bi gotove davno. I komplicirane stvari ako znate što radite, ako to radi netko tko je to puno puta radio i to u velikim razmjerima, onda to ide djelotvornije – kazao je Čačić.
– Ova bolnica četvrti je projekt u Hrvatskoj po zahtjevnosti i financijskim sredstvima, a treći među bolnicama. Glavna kvaliteta ovih energetskih projekata je ispunjavanje tri cilja. Prvi je naravno ušteda energije. Ovakva bolnica je veliki potrošač energije. Od 50 do 70 % energije svake godine se uštedi s ovakvim projektima. Drugi cilj je, uz smanjenje potrošnje energije, smanjenje ispuštanja CO2 u okoliš. Manje zagađujemo, ali i štedimo jer postoji svjetska burza korištenja CO2 i država onda zarađuje kad štedi. Treći cilj je poticanje gospodarstva odnosno graditeljstva. A četvrti je da će bolnica ljepše izgledati i bit će ugodnija za osoblje i pacijente – riječi su državnog tajnika u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenje Željka Uhlira.
– Energetska učinkovitost je glavni alat za ostvarenje niskougljičnog gospodarstva kojem teži Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Vlada. Intencija Ministarstva je sve ovakve projekte prebaciti na europske izvore financiranja. U tom smislu imamo 211 milijuna eura za ovakve i slične objekte javne namjene i 100 milijuna eura po prvi put za industriju i turizam. Imamo već dovoljno kvalitetnih prijedloga i očekujemo njihovu brzu realizaciju – rekao je državni tajnik Mario Šiljeg.
Damir Spudić, član Uprave Prvog plinarskog društva ESCO, najavio je da konkretni radovi počinju za desetak dana te da obuhvaćaju obnovu fasada, prozora, sustava grijanja i hlađenja te sustava rasvjete.
– Bolnica će štedjeti oko 8,4 milijuna kW energije, godišnje oko 3,4 milijuna kuna – kazao je Spudić.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin najavio je i druge radove.
– Ove godine možemo očekivati početak radova i u Novom Marofu na spojnom objektu. Pri kraju je projekt jednodnevne kirurgije koja je povezana s projektom objedinjenog hitnog bolničkog prijema. Vani je natječaj za nabavku 128-slojnog CT uređaja i do kraja godine očekujemo nabavku dugo očekivane magnetske rezonance, koja ide putem Ministarstva zdravstva, koje će nabaviti sedam uređaja sredstvima EU-a, a jedan je za našu bolnicu. Preostaje nam velik dio za realizaciju, izgradnja jedinice intenzivnog liječenja, operacijskog bloka, transfuzije i radiologije. Imamo dovoljno kadra, ulažemo u kadar. U posljednje tri godine zaposlili smo više od 70 specijalizanata i planiramo ove godine zaposliti dodatna 32 specijalizanta. Plan radimo prema realnim potrebama. Nadam se da kod nas neće doći do deficita kadra, a ovo je samo jedan korak prema tome, osiguranje infrastrukturnih uvjeta, osiguranje uvjeta rada i osiguranje opreme – zaključio je Kudelić.
n.k. / www.vzaktualno.hr