Na konferenciji za medije koja je održana na lokalitetu Gaveznica - Kameni vrh u Lepoglavi od strane zamjenice varaždinskog župana Silvije Zagorec, gradonačelnika Lepoglave Marijana Škvarića te ravnateljice Javne ustanove Varaždinske županije Sanje Kopjar predstavljeni su projekti i planovi vezani uz geološki spomenik prirode Gaveznica - Kameni vrh.
Na samom je početku zamjenica župana Zagorec izrazila zadovoljstvo što može objaviti kako počinje realizacija velikog i važnog projekta, a to je, kako je rekla, projektiranje izgradnje i uređenja Posjetiteljskog centra Gaveznica - Kameni vrh.
- Nalazimo se na jedinstvenoj lokaciji Republike Hrvatske, nalazištu poludragog kamena ahata, a ujedno i na jednom od sačuvanih posljednjih vulkana u Republici Hrvatskoj, a koji je posljednji put, prema našim saznanjima, eruptirao prije 30 milijuna godina. Ovo mjesto posljednjih godina privlači brojne posjetitelje - rekla je Zagorec te objasnila kako je Javnoj ustanovi Priroda Varaždinske županije Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio 900 tisuća kuna, za izradu projektne dokumentacije Posjetiteljskog centra Gaveznica.
- U planu je da taj centar bude opremljen modernom tehnologijom, da unutra budu izložene zbirke fosila i minerala, a sve kako bi se popularizirali i pokazali svi potencijali prirode Varaždinske županije. U samom projektu već su uključeni stručnjaci, naši geolozi, a cilj nam je po izradi projektne dokumentacije stvoriti uvjete kako bismo projekt mogli aplicirati na Fondove Europske unije - kazala je Zagorec.
Procijenjena vrijednost samog projekta je od 20 do 50 milijuna kuna, u ovisnosti od sadržaja koji će se u sklopu Posjetiteljskog centra nalaziti, a sam centar je dio plana upravljanja ekološkom mrežom koju izrađuje Javna ustanova Priroda Varaždinske županije.
- Ovaj primjer Gaveznice i Posjetiteljskog centra s čijim projektiranjem krećemo, nam pokazuje da zaštićena područja nikako ne smijemo promatrati isključivo kroz ograničenja u korištenju, što zaštita prirode neminovno sa sobom nosi, već i kao priliku, a sasvim je sigurno da je očuvana priroda dodana vrijednost svakome području. Na tragu toga, u zaštitu prirode treba ulagati i prirodu treba čuvati i štititi - pojasnila je ravnateljica Javne ustanove Varaždinske županije Sanja Kopjar naglasivši kako javna ustanova marljivo radi na izradi pet planova upravljanja koji se izrađuju za područja ekološke mreže i zaštićena područja u Varaždinskoj županiji.
- Konkretno, radi o planovima upravljanja za vršni dio Ivančice i pripadajuća zaštićena područja, Mačkovu pećinu i špilju Vindija, o planu upravljanja za područje ekološke mreže livada uz rijeku Bednju, zajedno s park šumom Trakošćan, a isto tako tu je i plan upravljanja za livade kod Hudinčeca i livade u Ljubešćici i to su planovi koje izrađujemo samostalno, dok plan upravljanja regionalnim parkom Mura-Drava te za vršni dio Ivančice izrađujemo sa susjednim javnim ustanovama - izjavila je Kopjar osvrnuvši se na sam lokalitet Gaveznica - Kameni vrh, koji je šesti geološki spomenik prirode u Republici Hrvatskoj.
- Ovo je područje pod zaštitu stavljeno relativno nedavno, 1998. godine, i već u prvih deset godina od proglašenja zaštite, u suradnji s Gradom Lepoglavom naša javna ustanova je s udrugom Progeo Hrvatska ovo područje uredila za posjetitelje i već punih deset godina imamo organiziran sustav prihvata i vođenja posjetitelja. Većinom su to školske ekskurzije, međutim sve je veći udio individualnih posjetitelja, a najveći broj posjetitelja na godišnjoj razini je tri tisuće, što pokazuje da ovo područje privlači posjetitelje - rekla je Kopjar.
Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić izrazio je ponos i zadovoljstvo što je upravo Lepoglava centar još jednog lijepog projekta, koji će obogatiti ne samo grad nego cijelu županiju, ali i regiju.
- Grad Lepoglava ima veliku prepoznatljivost na kulturnom dijelu, povijesnom, ali ovdje predstavljamo i prirodnu baštinu koja je bogatstvo našega grada. Na ovom području Gaveznice - Kamenog vrha kao spomenika prirode, i to geološkog spomenika možemo reći da je to jedan potencijal kojeg ja kao gradonačelnik i u korist grada Lepoglave želimo ugraditi u razvoj našega grada. Mi uvijek razmišljamo izvan naših granica i cijele Varaždinske županije – rekao je Škvarić istaknuvši kako na ovaj lokalitet dolaze gosti iz Zagreba, Slovenije, iz pravca Trakošćana te iz pravca Varaždina.
Škvarić je za kraj istaknuo kako će Grad Lepoglava svojom bogatom povijesnom i prirodnom baštinom na UNESCO-ovoj listi jednim ovakvim projektom sigurno profitirati, gdje će građani kao i turisti moći uživati u brojnim sadržajima.
jm/vzaktualno.hr