Konačno počinje dugoočekivana obnova dvorca Stubički Golubovec za koju je osigurano 13,2 milijuna kuna, a ugovor za izvođenje radova potpisan je u srijedu u dvorcu u Donjoj Stubici.
Pročelnica županijskog Upravnog odjela za javnu nabavu i europske fondove Vlatka Mlakar podsjetila je da je Krapinsko-zagorska županija u ožujku prošle godine podnijela prijavu na javni poziv „Provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u potresu 22. ožujka 2020. godine“ Ministarstvu kulture i medija.
-U svibnju 2021. potpisan je ugovor o dodjeli bespovratnih financijskih sredstava za operacije koje se financiraju iz Fonda solidarnosti u iznosu od 12,4 milijuna kuna. Krapinsko-zagorska županija, kao korisnik ovog ugovora, pokrenula je sve potrebne aktivnosti koje su nužne za pravovremeno izvršenje ugovornih obveza – kazala je Mlakar.
Raspisan je javni poziv i nabavljene su usluge izrade projektno-tehničke dokumentacije za konstruktivnu obnovu dvorca Stubički Golubovec. Sve potrebne dozvole su dobivene te je 3. siječnja Krapinsko-zagorska županija raspisala javni poziv za nabavu radova, za koji je zaprimljena samo ponuda tvrtke Hedom d.o.o. iz Zagreba koja je ocijenjena pravilnom i valjanom.
Što točno obuhvaća konstrukcijska obnova te što je sve oštećeno, objasnio je Igor Cindrić iz Konzervatorskog odjela Krapina.
-Zahvati na konstrukcijskoj sanaciji dvoraca provodit će se na vanjskim zidovima, temelja i same nosive konstrukcije, plus krovište. Sanacija se sastoji od povezivanja zidova i izvedbom armirano-betonskih ploča kojima se povezuju zidovi, zategama i isto tako djelomično će se sukladno projektu sanirati dijelovi temelja – rekao je Cindrić.
U nekim segmentima ući će se u restauratorske radove, dodao je naglasivši kako je riječ o pojedinačno zaštićenom spomeniku kulture koji zahtjeva posebnu pažnju.
-Izričito smo u našim posebnim uvjetima i mjerama zaštite propisanima za ovo kulturno dobro pratili tijek projektiranja, a u samoj izvedbi pratit ćemo napredak radova sa strane Konzervatorskog odjela – kazao je Cindrić.
Dodao je da je cjelokupan postupak vezan uz rok RH prema Europskoj uniji, a to je 22. svibnja ove godine. Krapinsko-zagorska županija je propisala taj rok i izvođač je na njega pristao, stoga nema razloga, osim više sile, da se to ne izvede u roku, zaključio je.
Tvrtka Hedom d.o.o. izvodila je i radove na Dvorcu Bračak, a direktor Vlado Ćorluka zahvalio je Krapinsko-zagorskoj županiji te poručio kako se nada i daljnjoj uspješnoj suradnji i obostranom zadovoljstvu.
Župan Željko Kolar zahvalio je svima koji su sudjelovali na ovom projektu i svojim trudom i radom omogućili njegov početak.
-Ovo je početak procesa koji neće završiti 22. svibnja kada ćemo napraviti konstruktivnu i kompletnu obnovu dvorca, već će to biti početak projekta Znanstveno-edukacijsko-zabavnog centra koji je zapravo naš krajnji cilj – rekao je Kolar.
Naglasio je kako popis kulturnih objekata čiju je obnovu izvodila tvrtka Hedom d.o.o. daje garanciju da će i ovi radovi biti izvršeni kvalitetno i u roku što je bitno zbog korištenja sredstava iz Fonda solidarnosti.
-Ovaj centar bit će naš veliki doprinos obrazovanju, turizmu, znanosti i očuvanju kulturne baštine jer ćemo dvorcu dati novu vrijednost, smisao i održivost. To je put kojim bi trebala ići Republika Hrvatska, ne onda kada nam se dogodi potres, već bi trebala imati jasnu strategiju kako iskoristiti ovakve stare kurije i dvorce – zaključio je Kolar.
Lana Križaj uime konzervatorskog odjela u Krapini istaknula je da je Konzervatorski odjel u Krapini tijekom 2020. i 2021. godine evidentirao štetu od potresa na 77 pojedinačnih kulturnih dobara, od kojih ih se 13 prijavilo na natječaj za sredstva Fonda solidarnosti preko natječaja koji je raspisalo Ministarstvo kulture i medija.
-Od svih tih 13 programa svi su na natječaju prošli i za njih su odobrena sredstva u ukupnom iznosu od 70 milijuna kuna. Ovo je danas sedmo gradilište koje se uskoro otvara. Nadam se da ćemo i za preostalih šest projekata uskoro započeti s izvođenjem radova i da će svi biti završeni u predviđenom roku. Jednako tako nadam se da ćemo 22. svibnja svima moći čestitati na uspješno dovršenom poslu – rekla je Križaj.
Potpisivanju je nazočio i gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić koji je istaknuo da je ugovor o obnovi dvorca potpisan upravo na dan kad je prije 449 godina završila Seljačka buna.
-Iako je dvorac dosta oštećen i iako ga je malo nagrizao zub vremena, u dosta je solidnom stanju, prvenstveno zahvaljujući Udruzi Kajkavijana koja zadnjih 30-ak godina radi u ovom dvorcu, svaki ga dan posjećuje i drži ga u redu, koliko je to moguće – rekao je Gospočić.
Udruga Kajkavijana ovim činom zapravo trajno odlazi iz dvorca, s obzirom da se u sklopu ovog projekta uređuje njihov privremeni, a potom i trajni depo za što je osigurano više od 2 milijuna kuna, čime će udruga konačno dobiti prostor kakav i zaslužuje.
ak/vzaktualno.hr