Kao najava svečanog otvaranja projektnih aktivnosti i Arheološkog kampa Hrvatska, danas je u Općini Jalžabet održana konferencija za novinare na kojoj je bilo riječi o početku radova na arheološkoj lokaciji u Jalžabetu i okolici. O ovoj su temi govorilinačelnik Općine Mirko Magić, saborski zastupnik i predsjednik Općinskog vijeća Josip Križanić te dr. Saša Kovačević iz Instituta za arheologiju iz Zagreba.
- Riječ je o projektu pod nazivom “Monumentalni krajolici starijega željeznog doba na prostoru Podunavlja“, a nama je aktualan upravo početak istraživanja u Hrvatskoj, odnosno u Jalžabetu. Inače, projekt se provodi u sklopu programa Europske unije, Interreg Programa transnacionalne suradnje Dunav 2014.-2020. i djelomično je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj – objasnio je načelnik Magić i dodao:
- Projekt uključuje pet zemalja – Austriju, Mađarsku, Sloveniju, Slovačku i Hrvatsku. Fokus istraživanja i prezentacija aktivnosti usmjerena je na svjetski poznati arheološki krajolik starijega željeznog doba, prapovijesno naselje i groblje s gigantskom grobnom humkom u Jalžabetu. Arheološki spomenik u Jalžabetu zove se Gomila i jedan je od najvećih neistraženih grobnih humaka u Srednjoj Europi, s promjerom od oko 70 m, a sačuvane visine više od 8 m. Cilj tih istraživanja je da se dobije kvalitetan turistički proizvod koji dosad nismo imali u kulturnom turizmu – zaključio je Magić.
- Dugo smo čekali, nismo znali hoće li se to uopće dogoditi, no sa zadovoljstvom mogu reći da konačno krećemo s iskapanjima i istraživanjima i to je velika stvar, ne samo za našu općinu – rekao je saborski zastupnik Križanić dodavši kako će ovaj lokalitet jamačno biti prvorazredna arheološka atrakcija.
- Mi bi htjeli da se sam lokalitet uklopi u događanja na ovom području, a to su Špancirfest, ludbreška Sveta nedjelja, manifestacije u Varaždinskim Toplicama...Želimo da i k nama dolaze organizirane skupine, stoga će se Općina pobrinuti i do kraja urediti sve zanimljive lokacije, kao što su, primjerice, Vinska i Slatka staza. Želja nam je, također, da se na ovom području napravi i jedan arheološki, zavičajni muzej, tako da možemo pokazati sve što ovdje imamo. Iako su ovdje dosad već obavljana iskapanja, smatram da je riječ o nebrušenom dijamantu kojega ćemo sigurno tek sad moći u potpunosti otkriti – rekao je Križanić, sa zadovoljstvom istaknuvši da ga veseli činjenica da se i država svojom podrškom uključila u realizaciju ovog projekta.
Saša Kovačević iz Instituta za arheologiju iz Zagreba naglasio je da su u Institutu ponosni i sretni što se punom parom kreće u ovaj projekt za koji su se pripremali nekoliko godina.
- Projekt je već postao poznat, a idućeg tjedna će se u varaždinskom Gradskom muzeju bupriličiti svečano otvorenje projektnih aktivnosti Kampa Hrvatska. Tijekom Kmapa će biti organizirane brojne aktivnosti kao što su okrugli stolovi, radionice za djecu i odrasle, otvoreni dani na lokalitetu arheoloških istraživanja u Jalžabetu...Moram svakako istaknuti da je ovaj projekt zapravo prva stepenica u istraživanjima i planovima za Jalžabet. Dobro smo se ekipirali, surađujemo s Općinom Jalžabet i ovdašnjom školom, a tu su, kao partneri, Turistička zajednica Varaždinske županije i Ministarstvo kulture RH. Svakako treba spomenuti i Arheološki muzej u Zagrebu te Centar za prapovijesna istraživanja – rekao je Kovačević.
Na međunarodni arheološki kamp će, kako se ističe, doći znanstvenici i studenti iz svih zemalja koje sudionica u projektu, s potrebnim uređajima i znanjem. Uz njih, bit će tu stručnjaci za marketing i turizam koji će vidjeti na koji se najbolji način Jalžabet može etablirati kao osebujni znanstveno - turistički centar. Prezentiranje i promocija arheološkog lokaliteta u Jalžabetu osigurala bi iznimnu turističku ponudu, što bi uz podršku države te lokalne samouprave i zajednice, trebalo dati poticaj za razvoj kulturnog turizma u tom dijelu varaždinskog kraja, kao i kontinentalne Hrvatske i srednje Europe.
a.kučić/vzaktualno.hr