Plaće ljudi koji vode privatne tvrtke su tajne, no javnosti su poznate plaće saborskih zastupnika, dužnosnika ili menadžera u nekim javnim institucijama. Tako je RTL objavio podatke iz kojih je vidljivo kako potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar mjesečno prima neto plaću od nešto više od 19 tisuća kuna, prenosi Jutarnji list.
Potpredsjednik Sabora Božo Petrov ima mjesečnu plaću od 19.900 kuna, njegov kolega, također potpredsjednik Sabora, Siniša Hajdaš Dončić zarađuje 20.250 kuna, koliko i potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Potpredsjednik Sabora Milijan Brkić i premijer Andrej Plenković imaju približno jednaku plaću - 21.600 kuna. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković mjesečno dobiva oko 22.400 kuna, kao i zamjenica predsjednika Ustavnog suda Snježana Bagić. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ima plaću od 24.400 kuna, a predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović tristotinjak kuna više, piše Glas Slavonije.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić prima mjesečnu neto plaću u iznosu od 41.200 kuna, Viceguverneri imaju različite plaće, primjerice Michael Faulend prima 33.900 kuna, Martina Drvar - 35.600, Sandra Švaljek - 38.000, a Slavko Tešija 44.400 kuna.
U privatnim poduzećima u Hrvatskoj neto plaće menadžera kreću se od 10 000 do 40 i više tisuća kuna. U nekim većim sustavima predsjednik uprave nerijetko ima i znatno više iznose. Ti iznosi ovise o mnogo toga - u kojem sektoru posluje tvrtka, jer nisu iste plaće zaposlenih u tekstilnoj industriji i financijskom ili IT sektoru. Ovise o tome gdje posluje tvrtka, pa tako najčešće nemaju iste plaće menadžeri poduzeća u Slavoniji i Istri ili Zagrebu, ovise o tome kako i na kojim tržištima posluje tvrtka itd.
No, kakva je situacija u javnim poduzećima ili ustanovama gdje politika postavlja menadžment? Požega podsjeća da je bilo mnogo primjera nekorektnih postupaka oko sklapanja menadžerskih ugovora. "U ugovoru su imali zajamčene nerealno visoke otpremnine u slučaju da im vlasnik da otkaz, a jasno je da su imenovani političkim putem i da će morati otići s odlaskom politike koja ih je imenovala. U javnosti su se pojavljivale informacije o milijunskim otpremninama kojima su ‘nagrađivani‘ pojedinci. Da se razumijemo, otpremnina mora postojati, jer netko tko je prihvatio rizik i napustio svoj posao da bi prešao na drugi, gdje zna da će promjenom vlasti morati otići, mora imati neku naknadu za vrijeme koje mu je potrebno da se ponovno snađe. Ali tako visoke otpremnine su nemoralne, kaže Požega, predsjednik Gradskog vijeća Osijeka.
www.vzaktualno.hr