Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • POHVALNO Stručni rad s djecom u Dječjem vrtiću Ivančice – kako malenima smanjiti stres od potresa?

POHVALNO Stručni rad s djecom u Dječjem vrtiću Ivančice – kako malenima smanjiti stres od potresa?

Događanja
19. veljače 2021.
Alenka Kučić
603
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Za vrijeme potresa 29. prosinca mnoga su djeca bila u vrtiću. Mlađa djeca, koja su spavala, uglavnom ga nisu osjetila, dok su starija djeca osjetila kako su se „zaljuljali“. 

S obzirom na to da je riječ o stresnoj i neugodnoj situaciji, koja ostavlja traga i na našim najmlađima, zanimalo nas je kako se s time nose u gradskom Dječjem vrtiću Ivančice.

iv djeca 1

-Kad se tako nešto dogodi i to usred pandemije, očekivano je da će i odrasli i djeca pokazati određene promjene u tjelesnim, misaonim, emocionalnim i ponašajnim funkcijama. Takvi događaji djeluju izrazito su uznemirujući za većinu ljudi, a povezani su s osjećajem gubitka sigurnosti i kontrole. Mnogi roditelji i odgojitelji posljednjih se nekoliko tjedana pitaju koje su reakcije normalne, a koje nisu. Okolnosti u kojima živimo proteklih godinu dana su poprilično nenormalne, a gotovo sve naše reakcije su normalne reakcije na nenormalnu situaciju – kaže psihologinja u DV Ivančice Andreja Vincek.

iv 6

Kako djeca reagiraju na potres?

Najčešće reakcije djece predškolske dobi na potres i slične traumatske događaje su nekontrolirano plakanje, izražen strah od samoće i mraka, regresivna ponašanja (npr. dijete koje se odviklo od pelena počinje opet tražiti pelenu), izrazita osjetljivost na glasne zvukove i sl. Moguća je i razdražljivost i iritabilnost, povećana agresivnost i tvrdoglavost ili emocionalna ravnodušnost, ali i problemi s hranjenjem, naglašen strah od odvajanja, pojava nekih novih strahova i psihosomatske tegobe (glavobolja, trbobolja).

iv 1

Pustite djecu da govore o onome što ih muči!

-Važno je imati razumijevanje za dječje reakcije, biti strpljiv, pustiti ih da govore o onome što ih muči koliko žele. S djecom smo proveli razgovore o osjećajima i doživljajima vezanima uz potres i što je potres uopće (primjereno svakom određenom uzrastu), vježbe, aktivnosti i radionice poput Ringe, ringepotres!, Sigurno mjesto u vrtiću, Mačka i miš, Sagni se, prekrij i drži za…, 1, 2, 3 potres!, Voda, lava, potres, itd. Također, poticali smo djecu u kreativnom izražavanju. Kao i uvijek, tako i sada u ovim stresnim okolnostima pružamo djeci i roditeljima podršku. Tu smo. Slušamo, razgovaramo, zagrlimo, pomazimo, osmjehnemo se i vodimo računa o tome da potrebe djece budu uvijek zadovoljene – naglašava A. Vincek.

iv 2

Smanjite izloženost djeteta snimkama potresa

Naglašava da je najbolji način pomoći djeci tako da im stvorimo osjećaj sigurnosti (uspostavljanjem rutine i kod kuće i u vrtiću) te da smanjimo djetetovu izloženost slikama i snimkama potresa te stradanja ljudi i imovine. Također, da uvažimo emocije djeteta te potičemo razgovor o osjećajima (iskreno i smireno, bez osuđivanja ili omalovažavanja), da educiramo djecu o potresu sukladno njihovoj dobi i da ga utješimo i učinimo da se osjeća sigurnim. Važno je i poticati dijete na solidarnost, da mu omogućite izražavanje emocija i doživljaja kroz crtanje i igru, ali i da vodite računa o razgovorima odraslih pred djecom.

iv 3

Kada potražiti stručnu pomoć?

-Uz takvu pomoć i podršku većina će djece proći kroz traumatske događaje bez značajnijih teškoća. Međutim, iskustva pokazuju kako jedno od 20 djece može imati ozbiljne smetnje po mentalno zdravlje i pola godina nakon događaja. Ako i nakon 4-6 tjedana nakon potresa primijetimo da dijete ima intenzivne promjene u ponašanju i doživljavanju koje ometaju njegovo svakodnevno funkcioniranje, potrebno je potražiti pomoć stručnjaka – zaključuje vrtićka psihologinja Andreja Vincek.

iv 4 iv 5
Foto: DV Ivančice

vzaktualno.hr/ivanec.hr

Alenka Kučić 24431 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Načelnici Marković i Vrbanić te više desetaka istaknutih članova organizacije u Velikom i Malom Bukovcu napustili HSS
Politika
2021-02-19

Sljedeća Vijest

Završila još jedna velika sportska priča - kraj sportske karijere jedne od najvećih atletičarki svijeta
Sport
2021-02-19
Izdvojeno
Ponos Međimurja – velik uspjeh Svetomartinskih mažoretkinja na svjetskom prvenstvu!
Događanja
4. srpnja 2025.
Jozica
Zastupnica Jembrih: Logopedska podrška nije luksuz, nego životna potreba
Politika
4. srpnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Predstavljen program “Ljeto u Ludbregu 2025.” – posjetitelje očekuje više od 50 besplatnih događanja
Događanja
4. srpnja 2025.
Jozica
Ljeto u Varaždinu: elektronska glazba, craft piva i folklor u jednom vikendu
Događanja
4. srpnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.