U posljednje vrijeme sve više ljudi postaje žrtvama prijevara, jer olako nasjedaju pričama nepoznatih posjetitelja i lažnih autoriteta.
U nekim su hrvatskim mjestima zaredali pokušaji prijevara lažnih bankara koji telefonskim pozivima pokušavaju doznati sve o ušteđevini, obiteljskim prilikama i uvjetima čuvanja novca osobe kojoj se lažno predstave. No, to je samo jedan od brojnih trikova kojima se prevaranti služe!
Među onima loših namjera ima i žena, i muškaraca, a najčešće se predstavljaju kao službene osobe, dostavljači pošiljaka, inkasatori, pripadnici vjerskih zajednica, medicinsko osoblje ili kao prodavači određenih proizvoda. Tu su i trikovi poput nesvjestice ili jake žeđi koji se također često koriste i neoprezni građani na njih nasjedaju. Prevaranti zahvaljujući takvim (i sličnim) trikovima uđu u nečiji dom i onda iskoriste povjerenje građana, njihovu nepažnju ili ih dovedu u zabludu i ukradu novac ili drugu robu veće vrijednosti..
Kako se obraniti od prevaranata?
Kod nenajavljenih posjeta ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je posjetitelj i što želi, za djelatnike raznih tvrtki tražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice, a tu vjerodostojnost posjetitelja provjerite bez otvaranja vrata, kroz ''špijunku'' ili korištenjem sigurnosnog lanca, Na telefonski broj 192 policiji odmah prijavite sumnjive nepozvane osobe, posebno one jako uporne u nakani da uđe u nečiji dom.
Pokušajte zapamtiti što više detalja o preverantu/prevarantima, kao i marku, boju i registarsku oznaku vozila kojim su se dovezli.
a.kučić/vzaktualno.hr/n1