Nova školska godina počinje u ponedjeljak i škole su, navodno, spremne za održavanje nastave u nesvakidašnjim uvjetima, no izgleda da roditelji učenika nisu.
Kako piše Index, brojni su liječnici obiteljske medicine u problemima jer su zasuti pozivima i porukama zabrinutih roditelja.
-Roditelji ili zovu ili pišu mailove. Jednostavno traže potvrdu da dijete pohađa nastavu od kuće. Nekad su to opravdani razlozi kad zaista postoji teško oboljenje bilo djeteta, bilo roditelja, no nekad je to rezultat straha roditelja od moguće zaraze i ugroze unutar obitelji - rekla je Ines Balint, liječnica obiteljske medicine.
Telefoni zvone i drugim liječnicima. No, kažu, iz uputa epidemiologa nije im jasno koje su to točno izrazito osjetljive skupine djece, koja ne bi trebala ići u školu.
HZJZ kaže da je važno da djeca idu u školu
U Koordinaciji hrvatske obiteljske medicine napominju i kako oni ne mogu učenike dugotrajno osloboditi nastave, već tu odluku donose specijalisti školske medicine. Stručnjaci objašnjavaju kako vulnerabilne skupine nisu svi kronični bolesnici, već oni koji imaju vrlo teška zdravstvena stanja i inače imaju rješenja o školovanju u kući, piše Index.
-Sad će se malo te skupine proširiti u smislu jer će školski liječnici za još neke odobriti nastavu u kući, ali nikako to ne bi smjela biti poruka da sva djeca koja imaju astmu ne mogu ići u školu ili bilo koju drugu bolest - izjavila je Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Iz HZJZ-a kažu kako je važno da djeca idu u školu i savjetuju:
-Doma održavati distancu, ne ići blizu, ne ljubiti se, ne grliti se, kad ste u nekoj bližoj situaciji, staviti masku - izjavila je Pavić Šimetin.
Cijeli članak možete pročitati ovdje
vzaktualno.hr/index.hr