Iako je više od 80 posto Europljana koji su sudjelovali u internetskoj anketi navelo kako želi ukinuti pomicanje satova na proljeće i jesen, čini se kako u Hrvatskoj, ako je suditi po komentarima, ukidanje pomicanja sata nije omiljena ideja - donosi Net.hr.
Anketa, koju je financirala Europska komisija, trajala je od lipnja do sredine kolovoza i na nju je odgovorilo rekordnih 4,6 milijuna ljudi. Od onih koji su priželjkivali ukidanje pomicanja sata, većina želi prebaciti sat na ljetno vrijeme, odnosno dva sata unaprijed u odnosu na vrijeme po Greenwichu. Anketa je temelj za odlučivanje hoće li se mijenjati postojeći zakon te, s obzirom na rezultate, od 2019. godine možemo zaboraviti na pomicanje sata.
Ako se usuglase, zemlje članice EU-a na ljetno računanje vremena zadnji bi se put prebacile 31. ožujka 2019. te bi tada one članice koje se žele trajno vratiti na zimsko računanje vremena sat posljednji put pomaknule u nedjelju 27. listopada 2019. Nakon toga satovi se više ne bi pomicali.
Anketi o pomicanju sata odazvalo se 0,52 posto građana, ali čini se kako nisu svi oduševljeni prijedlogom Europske komisije.
Većinu nezadovoljnih građana Hrvatske brine činjenica da će najmlađi po mraku morati u školu, ali i oni sami na posao. S druge strane, neke živcira činjenica da je pomicanje sata tema o kojoj se raspravlja.
Kada bismo ostali na ljetnom računanju vremena, dakle onom kakvo imamo trenutačno, u prosincu bi, prema podacima zagrebačke zvjezdarnice sunce izlazilo tek oko 8.30. Zalazak sunca bio bi iza 17 sati, i naravno, što se prosinac odmiče kraju i dan bi trajao dulje. Ako bismo se odlučili za zimsko vrijeme, sunce bi u lipnju izašlo već iza 4 ujutro, a zašlo nešto prije 20 sati.
Što biste više željeli, prelazak na ljetno ili zimsko računanje vremena?
www.vzaktualno.hr/Net.hr