Popularizacija STEM područja važan je čimbenik strategije obrazovanja Međimurske županije, a jedan od važnijih koraka u tom smjeru napravljen je u ponedjeljak u Centru znanja Međimurske županije gdje su predstavljeni zabavno-edukativni eksponati u sklopu projekta ITEO.
Projekt vrijedan više od 2,2 milijuna kuna koji je u potpunosti financiran iz fondova EU rado je podržao međimurski župan Matija Posavec naglasivši kako se kroz sinergijski pristup uspješno realizira pristup razvoju STEM-a kao strateškoj obrazovnoj grani Međimurja.
-Na jednom relativno malom prostoru imamo toliko inovativnosti, toliko kreativnosti, toliko generacija onih koji koriste ovaj prostor – od predškolaraca jer je ovdje i vrtić, do doktora znanosti koji koriste naš prvi znanstveno-istraživački centar Metalsku jezgru. Dok ne dobijemo jednu zgradu i konkretan prostor tog znanstvenog centra važno je napraviti kvalitetnu koordinaciju onih udruga, društva, centara izvrsnosti, institucija i ustanova koje će raditi na popularizaciji STEM-a kroz jednu koordiniranu aktivnost i nastojati motivirati i najmlađe i nešto starije sugrađane da se STEM područje razvija – naglasio je župan Posavec dodavši kako na ovome neće stati te da će projektom ITEO nastaviti promicati kulturu znanja i kreativnosti u popularizaciji znanstvene izvrsnosti.
Značaj eksponata za projekt, ali i šire u ime korisnika predstavio je Dejan Drabić, predsjednik udruge Mladi informatički stručnjaci koji vodi jedan od najuspješnijih centara izvrsnosti iz informatike u Hrvatskoj.
-Danas razvoj poslovanja zahtjeva obrazovanje koje će nam omogućiti da mladi se susreću s kompleksnim situacijama i da pronađu rješenja kroz svoj svakodnevni život. STEM obrazovanje ima posebnost ne samo po tome što razvija posebne vještine nego prije svega razvija znatiželju za novim stvarima, razvija kreativnost i kritično razmišljanje – izjavio je Drabić nadajući se kako će eksponati napravljeni u sklopu ovog projekta potaknuti djecu da se bave STEM-om.
Voditeljica projekta koji traje dvije godine, iz JU REDEA Barbara Srnec Bujanić iznijela je informacije o odrađenim i predstojećim aktivnostima s ciljem približavanja STEM područja svim dobnim skupinama.
-Prvi dio projekta je zamišljen da se osnažuju organizacije civilnog društva, ali i ostali partneri koji sudjeluju na ovom projektu koji će dalje svojim korisnicima kroz razne radionice predstaviti znanost na zanimljiv način – rekla je Srnec Bujanić.
Eksponate i princip njihovog rada izložio je Luka Veverec, autor projekta Park znanosti (zabavno-edukativni eksponati) koji se ovim projektom bavi već 10 godina.
-Sa svojom ekipom osmišljavam, crtam i farbam ovakve stvarčice u svojoj radioni da bi prije četiri godine otvorili prvi Park znanosti u Hrvatsko, u Oroslavju. Cilj ove priče je pokazati svima kako je fizika, matematika, kemija i biologija jednostavna – rekao je Veverec.
abrkic/vzaktualno.hr