Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Hrvatska ima oko 250.000 ovisnika o alkoholu, a prema konzumaciji alkoholnih pića među prvih smo pet zemalja Europske unije, piše Hina, a prenosi N1.
Ovisnost o alkoholu golemi je društveni problem jer pogađa cijelu obitelj, a na liječenju završi tek svaki osmi ovisnik. Više ovisnika o alkoholu je tradicionalno među muškarcima, a psihijatar Krešimir Radić kaže kako oni opijanjem pokušavaju riješiti probleme s depresijom, panikom ili stresom, budući da ih zbog kulturoloških razloga oklijevaju priznati i potražiti pomoć.
Oni i tri puta češće umiru od bolesti povezanih s alkoholom, a iako čine većinu među liječenim pacijentima, još uvijek ih jako puno ne uspije dobiti pomoć.
Alkoholizam utječe na mentalno zdravlje cijele obitelji, koja socijalno i mentalno pati zbog člana koji pije. Djeca imaju lošiji uspjeh u školi, supružnici problema s funkcioniranjem u radnoj sredini, obitelj je opterećena troškovima zbog kupovanja alkohola, prometnih kazni i drugih prekršaja, što dodatno osiromašuje i otežava svakodnevicu, a u takvim obiteljima nije rijetko ni obiteljsko nasilje, prenosi N1.
I pandemija je utjecala na pojavu novih ovisnika koji su se tijekom lockdowna smirivali alkoholom, dok su se neki stari ovisnici ponovno vratili opijanju. Radić smatra kako su trendu povećanja broja alkoholičara pridonijeli nebriga države za mentalno zdravlje građana tijekom pandemije i potresa, zatvaranje psihijatrijskih odjela u županijskim bolnicama i klinikama te ukidanje psihijatrijskih kreveta radi osiguranja kapaciteta za pacijente s covidom.
No, Vlada je krajem studenog donijela Strateški okvir razvoja mentalnog zdravlja do 2030. godine, kao i akcijski plan za borbu protiv ovisnosti, na kojem su radile skupine stručnjaka i udruga pacijenata, a kako smatra Radić, u prevenciju je potrebno uključiti i poslodavce i obrazovni sustav.
vzaktualno.hr / n1