Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Posjetili smo župni dvor u Druškovcu u kojem su ukrajinske izbjeglice – zadovoljni su i skromni, a želja su im bicikli i društvene igre

Posjetili smo župni dvor u Druškovcu u kojem su ukrajinske izbjeglice – zadovoljni su i skromni, a želja su im bicikli i društvene igre

Događanja
18. ožujka 2022.
tesa
682
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Mještani Maruševca otvorili su svoja srca i domove osobama izbjeglim iz ratom pogođene Ukrajine, a u pružanje pomoći uključila se i sama Općina te župa sv. Juraj Maruševec koji su pristiglim Ukrajincima ustupili smještaj u župnom dvoru u Druškovcu.

Tamo ih je trenutno smješteno 12-ero, među kojima su i 15-godišnji Kirill Serebrov iz Nikolaeva i 20-godišnja Vlada Kupina iz Severodonetska.

Kirill koji je iz svog grada putovao šest dana stigao je u Druškovec s majkom, mlađim bratom i tetom.

-Smješteni smo u ovoj kući, imamo hrane i svega što nam treba, znamo otići prošetati i jako nam je lijepo ovdje – rekao je Kirill.

Vlada je iz Severodonetska, grada nedaleko Donjecka stigla vlakom.

-Ovdje smo nekoliko dana i vrijeme provodimo na otvorenom zajedno s volonterima igrajući košarku i badminton. Uživamo u šetnji prekrasnim pejzažima – rekla je Vlada koja ovdje planira ostati do završetka rata.

Ovdje bi željela pronaći posao kako bi mogla zaraditi novac i poslati ga rodbini u Ukrajini.

Jedna od volonterka je Irina-Helga Breskvar iz građanske inicijative "Kad se male ruke slože". Kako pojašnjava, njihova inicijativa već godinama pokreće razne akcije, a činjenica da su odmah uskočili u pomoć izbjeglicama je, kako kaže, jedan normalan slijed svih njihovih akcija.

- Putem interneta smo se povezali sa svim našim prijateljima van Hrvatske, tako da nam recimo iz Poljske šalju autobuse, a mi smo tu da ljude smjestimo. Povezali smo se i sa županom, Civilnom zaštitom i s Crvenim križem, a naveliko se priključila i biskupija – rekla je Breskvar te dodala kako im je biskup na raspolaganje stavio još dvije kuće u Međimurju u koje će za desetak dana moći primiti nove izbjeglice.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naglasio je kako su njihovi prijatelji Ukrajinci maksimalno dobrodošli, a ovdje su im pruženi adekvatan smještaj i sve što im je potrebno.

-Idućeg ćemo tjedna vidjeti kakve su mogućnosti uključenja djece pristigle iz Ukrajine u obrazovni sustav – najavio je Klapša dodavši kako će u idućim tjednima rješavati i socijalne prilike i potrebe.

-Kao načelniku iznimno mi je drago da se cijela naša zajednica uključila i odlučila pomoći, od župe, Stožera civilne zaštite, Crvenog križa, doktora u našoj općini koji su raseljene ljude već posjetili i napravili protokolarne i administrativne stvari i nadam se da ćemo ih moći što brže integrirati u našu zajednicu i obrazovni sustav – istaknuo je načelnik.

Kako je pojasnio, nakon što se osobe iz ratom pogođene Ukrajine odluče koliko će dugo ovdje ostati stječu prava na jednokratnu novčanu pomoć i zapošljavanje.

-Vjerujem da će ih idućeg tjedna predstavnici Zavoda za zapošljavanje obići, ispitati njihove afinitete i razinu obrazovanja te im ponuditi adekvatna radna mjesta, s obzirom da su pristigli Ukrajinci već u prvim danima izrazili želju da se ovdje zaposle – rekao je Klapša.

Župnik župe sv. Juraj Maruševec Krunoslav Milovec naglasio je kako su učinili sve da bi raseljenim osobama boravak bio što ugodniji.

-Imaju gdje boraviti i biti, što je najbitnije. Hranu im osigurava Caritas iz Varaždinske biskupije, tako da imaju jedan topli obrok na dan, dok im sve ostalo osiguravamo iz pučke kuhinje. Jako su skromni i zadovoljni, nudili smo im sušilicu i mikrovalnu, no rekli su da im to ne treba. Izrazili su potrebu za biciklima i društvenim igrama koje ćemo im pokušati nabaviti – kazao je Milovec pohvalivši sve dobre ljude koji su se uključili u pružanje pomoći.

tklopotan / vzaktualno.hr

tesa 3885 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Za izgradnju novog Vatrogasnog doma Općini Goričan odobrena sredstva u iznosu od preko 7,4 milijuna kuna. Među 116 projekata najbolje ocijenjen onaj iz Goričana
Događanja
2022-03-18

Sljedeća Vijest

DOBRE VIJESTI Broj novoboljelih u Krapinsko-zagorskoj županiji i dalje pada
Događanja
2022-03-18
Izdvojeno
Posljednji put kod kuće: Podržimo Varaždin u borbi za povijesni plasman, ulaznice od danas u prodaji!
Sport
15. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Župan Stričak: „Zajedno s vama gradimo prvo hrvatsko selo ruža”
Politika
15. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Žena u vrtu, lopov u kući – odnio je nekoliko tisuća eura!
Crna kronika
15. svibnja 2025.
Alenka Kučić
U Biškupcu se uređuje dječje igralište – Bosilj: Fokus nam nije samo na centar grada, već i na prigradska naselja
Događanja
15. svibnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.