Proteklih godinu dana Grad Lepoglava aktivno sudjeluje u projektu „Integrity Observer – Nadzor integriteta“ koji je financiran iz Europskog fonda IPA – Transition Assistance and Institution Building Component for 2012, a u sklopu kojeg se nastoji poboljšati transparentnost pri upravljanju javnim dobrima i prirodnim resursima te u isto vrijeme omogućiti sudjelovanje javnosti i organizacija civilnog društva u osmišljavanju, razvoju i praćenju upravljačkih politika.
Nakon odrađenih brojnih pripremnih aktivnosti, projekt ulazi u svoju posljednju fazu u kojoj se, u suradnji sa 11 odabranih jedinica lokalne samouprave koje su u projekt uključene kao dio radne skupine, odnosno pilot-grupa za cijelu Hrvatsku, izrađuje on-line alat, jedinstven takve vrste u ovom dijelu Europe putem kojeg će se moći u realnom vremenu nadgledati postupci javne nabave, kao i postupci za dodjelu koncesija, urbano planiranje, zelenu javnu nabavu i sudjelovanje javnosti u ovim procesima.
Ako znamo kako kroz razne natječaje godišnje prođe više milijardi kuna te da je primjerice bagatelna nabava, koja se ne evidentira na pravi način, a u kojoj se niti ne primjenjuje Zakon o javnoj nabavi, dostigla vrijednost od 2,83% BDP-a Republike Hrvatske, prostora za nadgledanje integriteta postupka trošenja javnog novca i više je nego potrebna i očita.
Grad Lepoglava se u radnoj skupini našao zahvaljujući vlastitoj prijavi koja je prihvaćena od strane nositelja projekta i to nakon provedene analize dosad provedenih aktivnosti vezanih za transparentnost rada gradske uprave.
- Ova gradska vlast u Lepoglavi svoje aktivnosti temelji na transparentnosti i stalnoj težnji za unapređenjem alata sudioničke demokracije. Da bi u tome uspjeli, educiramo se, informiramo i djelujemo proaktivno. Na tim smo načelima krenuli u ovaj pilot projekt koji je za nas bio vrlo motivirajuće i inspirativno projektno iskustvo jer smo učili od najboljih. Ponosan sam na gradske službenike koji odlično rade svoj posao što potvrđuje i analiza sustava javne nabave sudionika na projektu prema kojoj smo među najboljim jedinicama lokalne samouprave. Ipak, valja i dalje učiti od onih pametnijih od nas kako bi povratili vjeru građana u javnu upravu i ljude koji brinu za građane. Bez jasnog, transparentnog i funkcionalnog sustava integriteta teško ćemo se boriti protiv onog „naučenog“ oblika korupcije. Vjerujem da smo mi u Lepoglavi na dobrom putu da pokažemo kako se može i zna bit bolji i otvoreniji prema građanima – kazao je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač te dodao kako ne samo što će se ovim alatom modernizirati rad gradske uprave nego će se građanima omogućiti 'nadzor' nad korištenjem proračunskog novca.
Tehnološka i konceptualna rješenja koja su se razvila u okviru ovog projekta između ostalog i u suradnji s općinama i gradovima te Ministarstvom pravosuđa RH predstavlja veliki iskorak i u mjerilima prosjeka zemalja članica EU. No, uz ovaj sustav mora se graditi i okruženje u kojem će instrument pratiti i kvalitetne proaktivne i reaktivne politike države kao i sudjelovanje javnosti.
- Integritet je koncept dosljednosti u djelovanju, vrednotama, metodama, mjerama, načelima, očekivanjima i rezultatima. U etici, integritetom se smatra poštenje, istinitost ili točnost te nepostojanje odstupanja od univerzalne vrijednosti, propisa, projekcije i plana nečijih djela. Pojednostavljeno, integritet je suglasje onog što govorimo s onim što radimo, a razina integriteta vlasti, odnosno političkog integriteta i integriteta javne uprave ključna je za povjerenje građana. To je okosnica ovog projekta i smjer kojim valja djelovati - zaključuje Kovač.
Beta faza testiranja ovog alata predviđena je za rujan, dok bi isti u punom opsegu za javnost mogao zaživjeti do kraja godine.