U sklopu provedbe projekta Arboretum Opeka - održiva zelena destinacija, u utorak je upriličeno potpisivanje Ugovora o izvođenju radova, a ugovor su potpisali župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i direktor tvrtke Vodogradnja Mario Lacković.
Ukupna vrijednost projekta je 10.299.105,27 eura, bespovratna sredstva iznose 6.587.525,20 eura, a preostala financijska sredstva potrebna za realizaciju investicije osigurana su u proračunu Varaždinske županije.
Projekt je prijavljen na natječaj Ministarstva turizma i sporta: „Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti.“ , a financira se iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti 2021. - 2026. godine.
Župan je istaknuo da je potpisan ugovor za odrađivanje treće faze obnove Arboretuma Opeka, napomenuvši da cijeli kompleks ima oko 54 hektara, a sastoji se od dvorca, perivoja, livada i šuma.
- Ova faza slijedi nakon što smo obnovili dvorac, čija je vrijednost investicije iznosila oko 12 milijuna eura, potom uspostavili Regionalni centar kompetentnosti u poljoprivredi, a prije mjesec dana smjestili smo učenike u Učenički dom i sve je to iznosilo oko 6 milijuna eura. Ova se investicija odnosi na realizaciju samog perivoja, a vrijednosti je oko 10 milijuna i 300 tisuća eura. Investicija će imati osam cjelina i vjerujem da će svaka biti zanimljiva sama za sebe, a kamoli u cjelini. Arboretum Opeka je jedan od najpoznatijih ili možda čak i najpoznatiji kontinentalni arboretum i ovom trećom, zadnjom fazom revitalizacije dobit će novi izgled – istaknuo je Stričak.
Podsjetio je da je Županija još prije dvije-tri godine krenula u obnovu, revitalizaciju i izgradnju cijelog niza investicija kojima je cilj obnova i zaštita kulturnih dobara, a isto tako i prirodnih ljepota.
- Ovo je prva, a nastavit ćemo s Gaveznicom, Vindijom, Gomilom, Aquae Iasaeom, Muzejom Tri rijeke, Šaulovcem, Glazbenom školom Varaždin, Belom, jahaonom...Sve te investicije imaju za cilj, osim zaštite i prezentacije, njihovo korištenje i u turističke svrhe. Naime, na naše područje sada dolazi više od 200 tisuća turista, a cilj nam je da do 2030. taj broj bude oko milijun dolazaka. Vjerujem da će to uvelike pomoći našim OPG-ovima kojih je oko 8.200, našim obrtnicima kojih je oko četiri tisuće i da će revitalizacija i obnova kulturne i prirodne baštine uvelike doprinijeti samom razvoju turizma, ali jednako tako i njihovom poslovanju – zaključio je župan Stričak.
Pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Dragutin Vincek naglasio je da je, kada je riječ o sufinanciranju, za projekt dobiven maksimalan mogući iznos oz NPOO-a. Pojasnio je i što će sve posjetitelji moći vidjeti, odnosno raditi u obnovljenom Arboretumu.
- Tu će biti jako puno stvari i materijala, igrala za obitelj, predviđeno je da obitelj prilikom jednog turističkog posjeta barem dva do tri sata ima šta raditi i čime se baviti. Isto tako, na južnom izlazu biti će povrtnjak i voćnjak o kojem ćemo, zajedno sa Srednjom školom Arboretum Opeka, brinuti i u njima uzgajati autohtone i rijetke vrste, budući da i škola i Regionalni centar imaju banku sjemena, tako da će i to biti zanimljivo posjetiteljima – kazao je Vincek.
Dodao je kako u današnjem vremenu klimatskih promjena svakako treba skrenuti pozornost na pohranjivanje CO2.
- Sadnjom otprilike 300 stabala i preko 12 tisuća različitih vrsta grmova, već u prvoj godini će se povećati pohranjivanje ugljika za 17 posto ili u količini od jedne tone. Ovaj je projekt zanimljiv posebice zbog zelenila koje nas okružuje – rekao je Vincek.
Prva grupa radova na revitalizaciji parka odnosi se na uređenje postojećih staza, sadnju novih drvoreda i prethodno uklanjanje nekoliko stabala. U toj je prvoj grupi predviđeno i izmuljivanje jezera na početku perivoja, sanacija postojećeg bazena te izgradnja fontane i navodnjavanje.
- Druga faza projekta je vrtlareva kuća, odnosno njezina energetska obnova i uspostavljanje u funkciju i treća faza projekta je ograda oko samog perivoja koja je preko 3,5 kilometara. Ograda se odnosi na žičanu ogradu i na to ide zavšrni pokrov od raslinja. Nastojat ćemo sve radove napraviti u predviđenom roku i vjerujem da će i mještani i posjetitelji biti zadovoljni kvalitetom radova – naglasio je Lacković.
Rok za izvođenje radova je devet mjeseci, a vrijedi istaknuti i da su partneri na projektu Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode varaždinske županije i Turistička zajednica Varaždinske županije.
ak/vzaktualno.hr