Novu temu o kojoj od jučer raspravljaju članovi oporbe, poslodavci, ali i neki od koalicijskih partnera HDZ-a otvorilo je Ministarstvo financija – u javnu je raspravu, naime, pustilo prijedlog zakona o doprinosima prema kojem bi se od sljedeće godine znatno morale povećati minimalne osnovice plaća direktora i članova uprava te doprinosi koje plaćaju državi.
Do sada je, prema izračunu kojeg ne stranici e-savjetovanje objavio jedan od poduzetnika, minimalna direktorska bruto plaća, bez obzira na veličinu tvrtke, u bruto 1 iznosu bila 5.213 kuna, a prema novom prijedlogu trebala bi narasti na 8822 kune, a u bruto 2 iznosu se trošak plaće penje na 10.339 kuna, piše tportal.
Ukoliko bi takav prijedlog prošao, tvrde u oporbi, mmogi mali i mikro poduzetnici mogli bi staviti ključ u bravu. Jučer je na prijedlog reagiralo i Pametno, čiji Ante Renić tvrdi da će dovesti do daljenjeg iseljavanja i rada na crno, a o prijedlogu bi se danas iz Splita trebao oglasiti i Most, ali i sam ministar financija Zdravko Marić.
Negodovanje je stiglo i od koalicijskih partnera. Prijedlog povećanja minimalne osnovice za plaće direktora neće proći, poručio je na Facebooku šef HSLS-a Darinko Kosor.
"Dok nas još par ima u saborskoj većini koji smo veći dio svog radnog vijeka bili poduzetnici, antipoduzetnički prijedlozi neće imati podršku...Točka", napisao je na Facebooku.
Oglasili su se i HNS-ovci, a u priopćenju poslanom medijima ističu:
"Za Hrvatsku narodnu stranku – liberalne demokrate prijedlog povećanja osnovice za plaće direktora poduzeća apsolutno je neprihvatljiv, takve izmjene i dopune Zakona o doprinosima neće imati našu podršku i HNS će tijekom e-savjetovanja predložiti izmjene tih odredbi. Prijedlog koji je pušten u javnu raspravu ugrožava na tisuće poduzetnika i start-upova u hrvatskom društvu i istodobno potiče antipoduzetničku klimu."
No, osim političara nisu zadovoljni ni poslodavci.
- Hrvatska udruga poslodavaca smatra da će povećanjem koeficijenta u izračunu mjesečne osnovice za obračun doprinosa članovima uprava i/ili direktorima iskazanom u Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima značajno utjecati na poslovanje malih i mikro poduzetnika te onih koji se sa svojim poslovnim idejama tek nastoje pozicionirati na tržištu. Hrvatska udruga poslodavaca stoga smatra da se Nacrt treba temeljiti na procjeni učinka propisa i vjeruje da će u dijalogu s resornim ministarstvom dobiti alternativni prijedlog. I u ovom slučaju, kao i u drugim najavama izrade zakona i akata, HUP ukazuje na važnost analize, odnosno, pripremu procjene učinka propisa prije samog donošenja zakona kako bi se pravovremeno sagledale posljedice takvih zakonodavnih odredbi u primjeni - poručio je glavni direktor HUP-a Davor Majetić.
vzaktualno.hr/tportal