Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • POTVRĐENO Krenula epidemija ospica, oboljeli i novinari RTL-a. Prepoznajte simptome!

POTVRĐENO Krenula epidemija ospica, oboljeli i novinari RTL-a. Prepoznajte simptome!

Hrvatska i svijet
25. rujna 2019.
Alenka Kučić
1214
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

U Hrvatskoj se može govoriti o epidemiji ospica malih razmjera, rekla je za internetski portal HRT-a dežurna epidemiologinja Iva Pem Novosel u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

-Trenutačno je u Hrvatskoj zabilježeno 35 slučajeva ospica od početka godine, što je gotovo dvostruko povećanje u odnosu na prošlu godinu kada su tijekom cijele godine zabilježena 23 slučaja ospica. Trenutačno je u Zagrebu potvrđeno 9 slučajeva ospica, od kojih su dva najnovija. Kako prenose brojni portali, riječ je o zaposlenicima RTL-a. Još se za jedan slučaj na koji se klinički sumnja čeka laboratorijska potvrda koja će biti gotova danas - rekla je Pem Novosel.

Riječ je o odraslim oboljelim osobama, većinom nisu bili cijepljeni, nije došlo do razvoja komplikacija, većina ih je na kućnom liječenju, a oni koji su zadržani u bolnice su otpušteni.

Simptomi ospica

Simptomi ospica u početku su veoma općeniti i netipični. Podsjećaju na običnu prehladu: curenje nosa, kašalj, suzenje i/ili pečenje očiju, upala grla. Slijede povišena temperatura, umor, a tek između 3 i 5 dana pojavit će se karakterističan osip. No kako mnogo liječnika, pogotovo onih koji rade posljednjih 20 godina, nikada u svojoj praksi nije vidjelo takav osip na pacijentu, lako je moguće da ne prepoznaju bolest ili da ne prijave. A pacijenti su zarazni od prvog trenutka, piše HRT.

U slučaju izloženosti, pacijent i svi s kojima je došao u kontakt imaju vremena samo 72 sata u kojima mogu primiti cjepivo koje će ih zaštititi. Jedina obrana od virusa ospica i jest cjepivo.

ospice 2

 

Stanje s ospicama u svijetu: tisuće oboljelih po cijeloj Europi

Stručnjaci to povezuju s lošijim cijepnim obuhvatom, odnosno padom procijepljenosti. U nekoliko je zemalja, primjerice Ukrajini, došlo do epidemije, i u Latviji premda je od srpnja 2018. do srpnja 2019. ondje bilo samo 6 prijavljenih slučajeva.

No virus ne poznaje granice pa je u migraciji radne snage, pojašnjavaju stručnjaci, došlo do izbijanja manje epidemije s neprijavljenim i još neažuriranim brojem slučajeva i u Latviji. Za Ukrajinu ne postoje točni podaci, no u stručnim se krugovima zna da je epidemija s mnogim slučajevima, strahuje se na tisuće oboljelih. Najviše prijavljenih slučajeva u protekloj godini, prema Europskom centru za kontrolu bolesti, bilo je u Italiji, Francuskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj. U Sloveniji je bilo 15 potvrđenih i dokazanih slučajeva, u Austriji 140, a u Hrvatskoj je riječ dosad ove godine o 35 oboljelih.

Cijeli članak pročitajte ovdje

 

vzaktualno.hr/hrt

Alenka Kučić 25484 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Dječji vrtić „Dječji svijet” promoviran u Europsku točku izvrsnosti
Događanja
2019-09-24

Sljedeća Vijest

Stiže nova „doza” kiše – srećom, neće dugo trajati!
Hrvatska i svijet
2019-09-25
Izdvojeno
Dječji vrtić Novi Marof održao božićnu svečanost „Na badnju večer“
Događanja
20. prosinca 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Općina Martijanec nastavlja podršku mladima – isplaćene božićnice studentima
Događanja
20. prosinca 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Božićna čestitka biskupa Radoša: Neka Dijete iz Betlehema napoji srca nadom i radošću
Događanja
20. prosinca 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Pred ludbreškim vijećnicima je odluka o proračunu za 2026. godinu
žNaslovna
20. prosinca 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
Novomarofski Božićni bibliobus i Djed Mraz donose osmijehe i knjige mališanima!
Fotogalerija
17. prosinca 2025.
Mališani ukrasili božićno drvce ispred Općine Trnovec Bartolovečki: „Bitno je da se svi družimo i zabavimo!”
Fotogalerija
11. prosinca 2025.
ADVENT V MAROFU Upaljena druga adventska svijeća i obilježena 45. obljetnica KUD-a Marof
Fotogalerija
7. prosinca 2025.
Veliki dan za Gradski muzej Varaždin: Otvoreno 8. Bijenale slikarstva, prvi put izvan Zagreba
Fotogalerija
3. prosinca 2025.
Na Gradskom groblju u Varaždinu odana počast preminulim građanima te preminulim, poginulim i nestalim braniteljima
Fotogalerija
31. listopada 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.