U Hrvatskoj se može govoriti o epidemiji ospica malih razmjera, rekla je za internetski portal HRT-a dežurna epidemiologinja Iva Pem Novosel u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
-Trenutačno je u Hrvatskoj zabilježeno 35 slučajeva ospica od početka godine, što je gotovo dvostruko povećanje u odnosu na prošlu godinu kada su tijekom cijele godine zabilježena 23 slučaja ospica. Trenutačno je u Zagrebu potvrđeno 9 slučajeva ospica, od kojih su dva najnovija. Kako prenose brojni portali, riječ je o zaposlenicima RTL-a. Još se za jedan slučaj na koji se klinički sumnja čeka laboratorijska potvrda koja će biti gotova danas - rekla je Pem Novosel.
Riječ je o odraslim oboljelim osobama, većinom nisu bili cijepljeni, nije došlo do razvoja komplikacija, većina ih je na kućnom liječenju, a oni koji su zadržani u bolnice su otpušteni.
Simptomi ospica
Simptomi ospica u početku su veoma općeniti i netipični. Podsjećaju na običnu prehladu: curenje nosa, kašalj, suzenje i/ili pečenje očiju, upala grla. Slijede povišena temperatura, umor, a tek između 3 i 5 dana pojavit će se karakterističan osip. No kako mnogo liječnika, pogotovo onih koji rade posljednjih 20 godina, nikada u svojoj praksi nije vidjelo takav osip na pacijentu, lako je moguće da ne prepoznaju bolest ili da ne prijave. A pacijenti su zarazni od prvog trenutka, piše HRT.
U slučaju izloženosti, pacijent i svi s kojima je došao u kontakt imaju vremena samo 72 sata u kojima mogu primiti cjepivo koje će ih zaštititi. Jedina obrana od virusa ospica i jest cjepivo.
Stanje s ospicama u svijetu: tisuće oboljelih po cijeloj Europi
Stručnjaci to povezuju s lošijim cijepnim obuhvatom, odnosno padom procijepljenosti. U nekoliko je zemalja, primjerice Ukrajini, došlo do epidemije, i u Latviji premda je od srpnja 2018. do srpnja 2019. ondje bilo samo 6 prijavljenih slučajeva.
No virus ne poznaje granice pa je u migraciji radne snage, pojašnjavaju stručnjaci, došlo do izbijanja manje epidemije s neprijavljenim i još neažuriranim brojem slučajeva i u Latviji. Za Ukrajinu ne postoje točni podaci, no u stručnim se krugovima zna da je epidemija s mnogim slučajevima, strahuje se na tisuće oboljelih. Najviše prijavljenih slučajeva u protekloj godini, prema Europskom centru za kontrolu bolesti, bilo je u Italiji, Francuskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj. U Sloveniji je bilo 15 potvrđenih i dokazanih slučajeva, u Austriji 140, a u Hrvatskoj je riječ dosad ove godine o 35 oboljelih.
Cijeli članak pročitajte ovdje
vzaktualno.hr/hrt