Poznati varaždinski gimnazijski profesor Marijan Husak desetak godina pratio je fotoaparatom aktivnosti Slovenskog kulturnog društva Nagelj, a rezultat njegova rada je izložba fotografija otvorena u ponedjeljak u Državnom arhivu u Varaždinu.
Izložbu je organiziralo SKD Nagelj, a profesor Husak jedan je od njegovih dugogodišnjih, aktivnih istaknutih članova.
-Slike poredane po pojedinim aktivnostima, a na svakoj od njih sam bio, sa sobom uvijek nosio fotoaparat i bilježio ono što sam vidio – rekao je Husak na otvorenju.
Fotografirao je deset godina, a materijala je puno više nego što je izloženo na ovoj izložbi, no simpatičan umirovljeni prosvjetni djelatnik još ima i volje i snage i ne misli odustati.
-Dokle ću mogu hodati i sudjelovati u svim aktivnostima Nagelja, dotle ću i slikati – poručio je.
Predsjednica Nagelja Martina Lesjak izrazila je zadovoljstvo što je upravo njihov član otvorio izložbu jer su, naglasila je, kroz njegov objektiv kroz duži niz godina popraćena događanja kojima su prisustvovali.
-Zato nam je i drago što će posjetitelji moći kroz njegove oči upoznati naše društvo te se nadamo da će pratiti i fotografirati i sva naša buduća događanja te ih dokumentirati, kako bi nam ostala u trajnoj uspomeni. Što se tiče aktivnosti društva, ova nam je 2022. godina bila puno bolja od prethodne dvije i sretni smo što smo se mogli družiti i putovati odnosno bavite se onim čime se i inače bavimo, a to je predstavljanje Slovenaca u Varaždinskoj županiji – kazala je Lesjak te istaknula da će u narednom razdoblju organizirati brojna događanja, a prvo od njih bit će Prešernov dan.
Damir Hrelja, ravnatelj varaždinskog Državnog arhiva istaknuo je da se u prostoru Arhiva priređuju uglavnom izložbe koje nastaju u autorstvu djelatnika, međutim ponekad se postavljaju i izložbe gostujućih autora.
-Ovaj put je to uvjetno rečeno gostujući autor, budući da je riječ o fotografijama mojeg bivšeg gimnazijskog profesora Husaka. Već godinama uspješno surađujemo sa Slovenskim kulturnim društvom Nagelj pa su prije nekloliko godina ovdje imali vrlo uspješnu i posjećenu izložbu o poznatom slovenskom arhitektu Joži Plešniku – rekao je Hrelja.
Naglasio je da je i kulturna suradnja Arhiva sa Slovenijom vrlo dobra, posebice kroz projekt Ziher u kojem sudjeluju po tri hrvatska i slovenska arhiva.
-Dosad smo realizirali tri projekta; Gradovi i trgovišta na hrvatsko-štajerskoj granici, Vlakom preko granice i posljednji koji je dovršen ove godine je Vino na granici. Ta je izložba bila postavljena u Celju i Mariboru, a tijekom sljedeće će godine biti predstavljena Varaždincima. To je najuspješnija, a moram priznati i najposjećenija izložba – rekao je Hrelja.
Na otvorenju izložbe bio je i zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković i sam član Slovenskog kulturnog društva Nagelj.
-Ova izložba daje jedan drugačiji pogled na povijest društva iz objektiva upravo jednog od prvih predsjednika, profesora Husaka koji je utkao sebe u ovaj grad, ali i u Slovensko kulturno društvo. Upravo kroz ove fotografije možemo vidjeti kako se slovenska nacionalna manjina na neki način identificirala u gradu Varaždinu, pogotovo zadnjih 20-ak godina – rekao je Marković.
I saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora članica je SKD Nagelj.
-Neupitna je aktivnost slovenske nacionalne manjine na području grada Varaždina, no nažalost aktivnosti ne korespondiraju s brojem Slovenaca u Varaždinu. Svjedoci smo da je broj Slovenaca svake godine sve manji pa nećemo ostvariti pravo na svog predstavnika u Gradu Varaždinu – istaknula je Antolić Vupora uz napomenu da se broj Slovenaca, prema popisu stanovništva, gotovo prepolovio zadnjih deset godina.
-Ova je izložba velika aktivnost, ne samo Slovenskog kulturnog društva, nego svih onih koji godinama prate rad slovenske nacionalne manjine. Nacionalna manjina ne daje sama po sebi značaj nekom kraju, nego onime što ostavi na svom prostoru kroz duge godine povijesti – zaključila je Antolić Vupora.
ak/vzaktualno.hr