Povodom Dana oslobođenja Međimurja od nacifašističke okupacije, 6. travnja 1945. godine, delegacije Međimurske županije predvođena županom Međimurske županije Matijom Posavcem, Grada Čakovca, Općine Donji Kraljevec i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije položile su vijence i zapalile svijeće kod spomen-ploče na ulazu u Palaču Zrinskih i kod Spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju u Mihovljanu te na spomen-groblju Sveti Juraj u Trnju.
Na zbivanja te 1945. godine u svom se govoru osvrnuo predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije Miljenko Zorko. Nakon četverogodišnje okupacije Međimurja od strane Nijemaca i Mađara, na današnji su dan prije 79 godina u Čakovec umarširale bugarske trupe nakon oslobođenja Preloga, ruske trupe iz smjera Pribislavca, a nakon njih stigli su i pripadnici Kalničkog partizanskog odreda Hrvatske.
– Od okupacije Međimurja od strane Nijemaca, Mađara i domaćih izdajnika, 6. travnja '45. godine oslobođen je Čakovec, a partizanske jedinice Kalničkog partizanskog odreda Hrvatske, bugarske trupe i jedinice Crvene armije potisnule su okupatora u gornje Međimurje i kod Štrigove, a 12. travnja istjerale su ga totalno iz Međimurja i tako oslobodile cijelo Međimurje – kazao je predsjednik Zorko i dodao:
– Zahvaljujući njima oslobođeno je Međimurje. Tijekom okupacije poginuli su i stradali mnogi Međimurci, a obveza nam je da što dostojanstvenije obilježimo i njegujemo obljetnice pobjede nad nacifašizmom i oslobađanje Međimurja – zaključio je Zorko.
Inače, povijesni podaci govore da je s područja Međimurja u partizanskim jedinicama poginulo 329 boraca, a nakon protjerivanja okupatora, od zaostalih mina smrtno je stradalo 20-ak ljudi, većinom djece. Tijekom antifašističke borbe u fašističkim logorima i zatvorima bilo je 1.839 Međimurki i Međimuraca, a tijekom bombardiranja i na druge načine poginulo je ukupno 1.848 ljudi Međimurja.
Međimurski župan Matija Posavec istaknuo je da je to jedan od najvažnijih datuma međimurske povijesti.
– Međimurje je u svojoj povijesti, bližoj i daljnjoj, stvarno prošlo turbulentno razdoblje koje je donosilo pobjede, ali i uzimalo ljudske živote. Puno je godina prošlo, 79 godina od događaja koji sada obilježavamo, međutim bez obzira na broj i protek godina, taj datum, taj praznik, to sjećanje i komemoracija ostaju u nama dokle god imamo udruge, pojedince, institucije koje će baštiniti te slavne dane povijesti, bez obzira na sve sadašnje okolnosti – rekao je Posavec i zahvalio Udruzi antifašističkih boraca i antifašista što komemoriraju iz godine u godinu i ovaj, a i druge datume, jednako kao i Društvo „Josip Broz Tito”.
Poručio je da su Međimurci uvijek pobjeđivali kad su uzimali stvar u svoje ruke i da se nikad nisu priklonili tuđincima zbog kojih moraju živjeti onako kako drugi žele.
– Koliko god oni bili jači, bile su imperijalističke sile, bile su jače države, bili su možda čak i jači narodi u nekom trenutku našeg povijesnog vremena, međutim Međimurci su uvijek znali bili „svoj na svome”, znali su gdje žele biti, kuda pripadaju i kako stvari uzeti u svoje ruke – naglasio je.
Nakon I. i II. svjetskog rata vremena nisu bila laka, nastavio je, ali Međimurje je počelo graditi škole, ulagati u obrazovanje i razvijati se.
– I 50-te, 60-te, 70-te godine bilo je uspona i padova. Bili smo 70-ih godina i najemigracijski kraj u bivšoj Jugoslaviji što se tiče jedne regije, međutim, upravo zbog toga što smo svojim vlastitim žuljevima i svojom vlastitom pameću i inteligentnošću i znanjem znali kuda pripadamo, danas, 2024. godine, Međimurje je definitivno najuređeniji i najrazvijeniji hrvatski kraj koji štiti i poštuje svoju povijest, koji štiti i poštuje antifašističke vrijednosti, koji štiti i poštuje svakog onog koji je u našoj obitelji, naš susjed, i koji živi u našem kraju – rekao je župan u svom govoru pa zaključio:
– To su te vrijednosti koje nas čine ponosnima i to su te vrijednosti koje definiraju naš identitet, a naš identitet je nešto najvrednije i najjače što imamo, pa ja ću se usuditi reći i što se tiče cijele Hrvatske.
Prema riječima okupljenih, spomen-groblje u Svetom Jurju u Trnju mora biti dostojan svjedok jednog vremena, ali i obilježje kojim se odaje počast svim žrtvama nacifašističkih režima. Župan je ponovio da će Međimurska županija podržati nastojanja Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije da spomen-groblje urede u spomen-park kao trajni i dostojanstveni podsjetnik na važan dio međimurske povijesti.
mlpetrinjak/vzaktualno.hr