Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja na Trgu Ljudevita Gaja u Krapini održana je akcija mjerenja raspoloženja, koju su provele psihologinje Doma zdravlja Krapinsko-Zagorske Županije u organizaciji Hrvatske psihološke komore kojoj se pridružio i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Akcija mjerenja raspoloženja „Dobar dan, kako ste?“ pokrenula se još 2016. godine, a današnji dan mentalnog zdravlja vodi se pod sloganom Metalno zdravlje u radu.
U današnjem turbulentnom načinu života i ponekad teškim životnim okolnostima upravo ovakve inicijative služe kao prilika za osvještavanje šire zajednice o važnosti redovite brige za mentalno zdravlje te poticanje na traženje stručne pomoći kada je to potrebno, što je ujedno bio i cilj ove akcije, uz poseban naglasak na destigmatizaciju traženja psihološke pomoći.
Psihološka služba Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije radi tek od veljače ove godine, a imali su već preko dvije tisuće različitih intervencija.
Župan Željko Kolar zadovoljan je što je Krapinsko-zagorska županija jedna od pet županija koja je ušla u eksperimentalni program Ministarstva zdravstva u kojem je zaposleno 6 psihologa koji stoje na raspolaganju svima koji to trebaju pomoć.
-Nakon ovog kratkog perioda itekako se vidi da postoji potreba za njima, ali tu trebamo riješiti određene tabu teme, prva je ta da je traženje psihološke pomoći zapravo snaga, a ne slabost. S obzirom na to da je tempo života takav i da smo svi izloženi stresu na poslu i svim izazovima ovih modernih vremena, itekako je bitno da kad čovjek osjeti potrebu, zatraži pomoć- istaknuo je župan Kolar.
Kolar se nadovezao kako je njihov cilj zadržati ove timove i potpisati ugovore s HZZO-om kako bi ušli u mrežu te da psihološka pomoć uvijek bude dio usluge Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije.
- U ovom kratkom vremenu vidljivo je da nam je to potrebno i pojedincima i kao društvu i napravit ćemo apsolutno sve da se taj program uvrsti u mrežu HZZO-a i da bude trajna usluga na području Krapinsko-zagorske županije - naglasio je župan.
Klinička psihologinja Doma zdravlja Gordana Kamenečki kazala je kako svi koji osjećaju potrebu mogu se slobodno javiti, bez uputnice, bez obiteljskog liječnička jer sve što trebaju je upravo pokucati i naručiti se na broj telefona ili maila ambulante, međutim istaknula je jednu posebno ugroženu skupinu, nezaposlene žene srednje dobi.
-Vjerojatno ste svjesni da postoji jedna neravnoteža u muško-ženskim mogućnostima zapošljavanjima, a srednja dob kao rizična skupina spada u tzv. teže zapošljive skupine, prema tome taj se egzistencijalni dominantan problem, nažalost odražava na mentalno zdravlje ljudi – napomenula je psihologinja Kamenečki.
U sklopu akcije građani su kroz kratke upitnike dobili priliku procijeniti svoje emocionalno stanje, a psihologinje su im na temelju rezultata pružile vrijedne savjete i preporuke. Osim individualnih procjena, dijelili su se letci s osnovnim informacijama o mentalnom zdravlju, kao i kontakti psiholoških ambulanti, kako bi građani znali gdje i kako potražiti pomoć.
e.rukav/vzaktualno.hr