Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Povrtlari moraju prisilno bacati povrće! Htjeli ga donirati, ali država traži da plate porez

Povrtlari moraju prisilno bacati povrće! Htjeli ga donirati, ali država traži da plate porez

Hrvatska i svijet
24. srpnja 2024.
Borna Stipetic
616
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Kako piše Dnevnik.hr, Hrvatska nema dovoljno povrća za svoje potrebe, a površine pod tom kulturom smanjuju se. Sada se povrće i baca.

Podravski poljoprivrednici pobacali su svoje povrće. Otkupna cijena ne pokriva im troškove, pa su ih na taj način pokušali barem smanjiti, kada već neće zaraditi. Iz plastenika, umjesto na tržište, krastavac je bačen na njive.

- Bačen je zbog, recimo, naših otkupljivača - rekao je Željko Vedriš, povrtlar iz Starog Gradaca.

Na nepreglednim hrpama je i drugo povrće. - Kako primarno proizvodim papriku, najviše se bacilo paprike - rekao je Ivan Počepan, povrtlar iz Rogovca.

Proizvođači iz okolice Pitomače povrće su pobacali zbog niskih otkupnih cijena.

- Prva klasa išla je po 80 centi, druga po 40 centi, a na kraju bi nam još četvrtinu odbili. Po toj se cijeni doslovno ne isplati proizvesti tu papriku, a kamoli ubrati i proslijediti dalje - nadodao je Počepan.

- Mi sa 20 ili 25 centi ne možemo parirati nikome. Naberite tonu krastavaca za 200 eura, gdje je tu voda, gdje je tu prihrana, gdje su tu radnici, gdje smo tu mi? - nastavlja Vedriš.

Ulazni su im troškovi, objašnjavaju, poskupjeli, satnica berača gotovo se izjednačila s inženjerom. Otkupna cijena to ne pokriva. Vedriš kaže da je dosad bacio osam do deset tona. - Meni je bilo… čovjeku se plače. Ne mogu ja kao proizvođač gubiti pola, a netko se obogatiti na mojoj muci i dići euro više - rekao je.

Otkupne cijene sada su ipak nešto porasle, pa je bacanje stalo, ali pitanje dokad, jer tržište nije stabilno.

- Nalazimo se ispred površine gdje je u proljeće rastao proljetni kupus koji smo, nažalost, morali zaorati. Ponuđena cijena bila nam je 17 centi, a na nju mi nismo mogli odraditi svoje troškove proizvodnje - rekao je povrtlar Saša Sever.

Očajni povrtlari traže zaštitu države.

- Mi ne krivimo otkupljivače što nam nude strašno niske cijene. Jer jasno nam je da će svatko kupiti gdje mu je jeftinije, ali da bismo zaštitili domaću proizvodnju, treba se uvesti, recimo, od 1. 5. do 1. 10. da se zabrani uvoz osim kultura koje su nedostatne - nadodao je Sever.

Uvoz hrane skočio je za 11 posto. Samo povrće plaćamo 270 milijuna eura. Istodobno, domaće se baca. Treće zemlje konkurentnije su jer plaćaju jeftiniju radnu snagu i ne koriste skupa zaštitna sredstva kakve su dužne koristiti zemlje članice.

A svu hranu povrtlari nisu mogli ni donirati. Tražili su ih, kažu, da prvo plate porez.

FOTO: ilustracija

vzaktualno.hr/dnevnik.hr

Borna Stipetic 143 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Zaštitar koji je pucao na dvojicu muškaraca pušten je da se brani sa slobode
Crna kronika
2024-07-24

Sljedeća Vijest

Mladi vatrogasci DVD Šćepanje doskočili ljetnim vrućinama: Svi na balobazen, na kupanje u Šćepanje!
Lifestyle
2024-07-24
Izdvojeno
Hrvatska velikog srca: Pomozimo Biljani!
Hrvatska i svijet
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
DONJA VOĆA: Špilja Vindija – naša prošlost i budućnost
Događanja
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Reels preuzima sve – što to znači za vaše videe na Facebooku?
Hrvatska i svijet
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Bosilj: “Sve zapušteno u centru je državno, a nama ništa ne daju!”
Događanja
22. lipnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.