Pod motom „Primalje utiru put kvalitetnoj skrbi“ i ove godine varaždinske su primalje organizirale Dan otvorenih vrata rodilišta.
Kao što je naglasila v.d. glavne sestre Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin Anita Gabud, mag. med. techn., cilj ovog događanja je buduće roditelje i sve one koji su se odlučili za porod u varaždinskom rodilištu upoznati s osobljem, prije svega s primaljama, ali i prostorom u kojem će njihovo dijete doći na svijet, dakle s prostorom rađaone i odjela na kojem žene borave nakon poroda.
– Promičući primaljstvo, ovakvom vrstom događanja želja nam je naglasiti važnost primaljske skrbi za bolju budućnost ne samo žena, budućih majki, novorođenčadi, već i za cijelu zajednicu – istaknula je pak v.d. glavne sestre Odjela za rađaonu i puerperij Ksenija Horvatić, bacc. med. techn.
Stoga se i varaždinske primalje zalažu za humani pristup porodu.
– Humanizacijom porođaja u našem rodilištu puno toga se promijenilo od samog začetka kad je rodilja bila isključivo vezana uz krevet, nije imala mogućnost ustajanja. Sada se one mogu prošetati do wc-a, mogu stajati pored kreveta i na taj način prodisavati trudove, mijenjati položaje koji im odgovaraju, imaju mogućnost sjedenja na pilates lopti, slušanju glazbe u svakom boksu, masažnih loptica, poroda na stolčiću. Važno nam je da u našem rodilištu imamo stručan zdravstveni kadar koji pruža kvalitetnu zdravstvenu uslugu s ciljem sretnog završetka poroda – izjavila je Horvatić.
Vrlo važno je i njegovati taj partnerski odnos primalje i rodilje, čega je posebno svjesna primalja Biserka Martinuš koja ovaj posao radi već 37 godina.
– Iako bi bilo lijepo da se partnerski odnos uspostavi već u samoj trudnoći, mi taj odnos uspostavimo kada buduća majka dođe u rodilište. Tu smo sa ženom tijekom cijelog poroda, one se mogu osloniti na nas. Stoga primalja mora biti komunikativna, kako bi smanjila stres, napetost rodilje, i pružala joj podršku kako bi joj porod ostao u lijepom i radosnom sjećanju. Za mene je poziv primalje najljepši na svijetu, jer se nalazimo na samom izvoru života i radujemo se zajedno s tom majkom, odnosno danas s roditeljima, primamo i dajemo to dijete njima s radošću i veseljem – kazala je Martinuš.
Osim partnerskog odnosa primalje i rodilje, veliku ulogu u rađaoni igra i timski rad liječnika i primalja.
– Iznimno je važna suradnja između primalje i liječnika. Visoko educirane i iskusne primalje iznimno pomažu liječnicima, i to do te mjere da u razvijenim europskim i drugim zemljama u vrlo velikoj mjeri vode fiziološke porođaje, te se tako usmjerava rad liječnika gdje je potrebna njegova prisutnost. Uvjeren sam da će suradnja liječnika i primalja koje smo postigli u varaždinskom rodilištu i dalje biti tako dobra, i da će ovakva događanja poput Dana otvorenih vrata i humanizacija poroda isto doprinijeti povećanju nataliteta u našoj zemlji – istaknuo je Dalibor Kolenko, dr. med.
Danom otvorenih vrata zadovoljni su i sami posjetitelji kojih je ove godine bio popriličan broj. Među njima bile su i Suzana i Vanesa.
– Ovo je stvarno super. Prošli smo rodilište, mogli smo postaviti pitanja namijenjena i liječnicima i primaljama. Ovakva vrsta posjeta rodilištu definitivno je kod mene umanjila strah od poroda jer čim više informacija dobiješ to bolje. I informacije koje dobiješ su na licu mjesta, što je puno bolje nego da sam doma čitaš i educiraš se – izjavila je Suzana.
– Mogu reći samo: jednostavno zanimljivo. Ovo je moj prvi ovakav susret s rodilištem i nadam se da se budemo snašli, budemo vidjeli – kratko je ustvrdila Vanesa.
Inače u Službi za ginekologiju i opstetriciju je 60 zaposlenih, od toga su 24 primalje, pri čemu je šest prvostupnica primaljstva. Primalje rade na svim radilištima u rodilištu, a najviše ih je u rađaoni, njih 13. Od njih su četiri prvostupnice primaljstva, dok će dvije uskoro to postati.
www.vzaktualno.hr