Treći ponedjeljak u siječnju poznatiji kao „Blue Monday” slovi kao zloglasan najdepresivniji dan u godini no prije nego ga odlučite provesti u krevetu ili koristiti kao opravdanje za loše raspoloženje doznajte odakle potječe ovaj fenomen i ima li u njemu istine.
Kako bismo otkrili što se krije iza ovog, navodno najdepresivnijeg dana u godini razgovarali smo s mladom varaždinskom psihologinjom Majom Kućar koja je za naš portal pojasnila zašto ćemo sutrašnji dan provesti baš kao i svaki drugi.
Istražujući ovaj fenomen, Maja, diplomirana psihologinja i studentica poslijediplomskog doktorskog studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te vanjska suradnica u nastavi na Fakultetu organizacije i informatike došla je do pozadine ove ideje. Kako naglašava, iza nje stoje psiholog Cliff Arnall i tvrtka Sky Travel koji su tvrdili da su do ove spoznaje došli na temelju jednadžbe koja u obzir uzima vremensku prognozu, razinu zaduženosti, proteklo vrijeme od Božića, (neuspjele) novogodišnje odluke i razinu motivacije.
Ipak, iako je cijela priča kasnije zaživjela, a „Blue Monday” se tijekom siječnja često spominje kao opravdanje za lošije raspoloženje, čini se da u njoj ni nema toliko istine.
-Sama ''jednadžba'' nema nikakvu znanstvenu, pa ni logičku utemeljenost. Primjerice, nije jasno na kakvim su skalama mjereni svi parametri niti koje su jedinične vrijednosti. U tom slučaju nije ni opravdano računati takvu jednadžbu. Osim toga, odabir faktora je arbitraran, nema teorijskog objašnjenja zašto bi baš ti parametri trebali biti uključeni – pojasnila nam je Maja dodavši kako ne postoje ni relevantni podaci o siječnju kao o najdepresivnijem mjesecu.
Ono što je poznato jest da kod nekih pojedinaca mentalno zdravlje uistinu varira ovisno o periodu u godini i najčešće je narušeno tijekom zimskih mjeseci. To se stanje, objašnjava nam Maja, naziva sezonski afektivni poremećaj, ali dodaje kako treba imati na umu i činjenicu da se radi o relativno rijetkoj pojavi i da ne spadaju sve varijacije raspoloženja u domenu poremećaja.
Iako postoji velik broj faktora koji utječu na potencijalno lošije raspoloženje u siječnju, kao što su na primjer hladnije i tmurnije vrijeme, činjenica da su božićna i novogodišnja okupljanja gotova i da siječanj predstavlja svojevrstan povratak u stvarnost, Maja nam govori kako to nije pravilo koje vrijedi za značajan dio populacije.
-Mislim da se kod nekih pojedinaca javlja racionalizacija neuspjelih ideja ili odluka koju su prekršili. U slučaju da su, recimo, prekršili odluku da počinju vježbati, „Blue Monday” dolazi kao savršeno objašnjenje: ''naravno da nemam motivacije, pa siječanj je ipak najdepresivniji mjesec'' i slično – ističe ova mlada psihologinja.
Jedno od mogućih objašnjenja povećane anksioznosti u siječnju mogao bi biti i podatak da većina nas tijekom prosinca iznadprosječno puno troši zbog čega se nakon blagdanskog perioda često javljaju grižnja savjesti ili briga oko financija.
-Dio se populacije, s druge strane, osjeća loše baš u prosincu jer osjećaju pritisak da se moraju osjećati i ponašati u skladu s očekivanjima vezanima uz veselje i dobro raspoloženje – kazala je Maja osvrnuvši se i na pandemiju koja je ostavila posljedice ne samo na fizičkom nego i na mentalnom zdravlju.
Kako nam govori, protekle dvije godine bile su vrlo stresne za dio populacije jer se jedan dio suočio s gubitkom radnog mjesta, dok se velik broj ljudi osjeća anksiozno i usamljeno zbog izbjegavanja socijalnih kontakata i izoliranosti. Ipak, ako savjeti koji se često nazivaju psihološkom prvom pomoći nisu dovoljni, a simptomi postaju sve ozbiljniji, preporuka je uvijek ista – javiti se stručnoj osobi i zatražiti pomoć.
-Čitateljima bih savjetovala da brinu o mentalnom zdravlju tijekom svih mjeseci u godini te da odbace ideju da postoji najdepresivniji dan u godini – zaključila je Maja.
tklopotan / vzaktualno.hr