Uz Svjetski dan seoskih žena (15. listopada) donosimo poruku predsjednice Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije Vlaste Hubicki u ime članica i članova Županijske skupštine:
„Danas se diljem svijeta obilježava Svjetski dan seoskih žena čiji je cilj isticanje njihove osobitosti i još uvijek nedovoljno priznatog doprinosa cijeloj zajednici. Žene u našem najljepšem „frtalju“ svijeta tradicionalno se brinu za odgoj djece, kućanske poslove i poljoprivredne radove, a dodatnim svakodnevnim izazovima modernog doba ove se godine pridružilo i suočavanje sa brojnim posljedicama koronavirusa.
Krapinsko-zagorsku županiju je na ovogodišnjem izboru Najzornije hrvatske seoske žene, koji je zbog pandemije u međuvremenu otkazan, trebala predstavljati Sanja Čačko iz Hrašćine. Gospođa Čačko je javnosti najpoznatija kao prošlogodišnja pobjednica manifestacije Babičini kolači. Zajedno s obitelji intenzivno se bavi uzgojem buča, bučinog ulja i žitarica, kao i uzgajanjem peradi, lovačkih pasa i golubova kingova. Županijska skupština je Sanji Čačko 2020. godine dodijelila županijsku Povelju za angažman u Kulturno-umjetničkom društvu Meteor Hrašćina Trgovišće i sudjelovanje na raznim manifestacijama na kojima promiče kulturnu baštinu Krapinsko-zagorske županije.
U ime članica i članova Županijske skupštine svim ženama se sela čestitam Svjetski dan seoskih žena. Hvala vam na svemu što činite svakog dana, jer je upravo vaš rad temelj očuvanja našeg sela i opstojnosti malenih zagorskih gradova i općina – ruralnih prostora.“
Predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki čestitku je uputila i uz Međunarodni dan bijelog štapa (15. listopada):
„U Hrvatskoj ima 27.092 osoba s oštećenjem vida, koji se svakodnevno sreću s problemima koji su gotovo nezamislivi onima neoštećenog vida. Obilježavanjem Međunarodnog dana bijelog štapa teži se ka podizanju svijesti o potrebi integriranja osoba sa oštećenim vidom u sve aspekte javnog, društvenog i kulturnog života, ali i upoznavanju cijele zajednice sa specifičnim potrebama i načinima funkcioniranja slijepih i slabovidnih.
Slijepe i slabovidne osobe se u prevladavanju raznih problema koriste bijelim štapom, koji je tijekom vremena postao i njihov univerzalni simbol. Uz gotovo svakodnevni napredak tehnologije javile su se brojne mogućnosti za dodatno unapređenje kvalitete života slijepih i svakodnevnih osoba u čemu im uz obitelj treba dakako pomagati i čitava zajednica.
Na Međunarodni dan bijelog štapa još jednom skrećem pozornost na rad Udruge slijepih Krapinsko-zagorske županije, koja od 1955. godine djeluje s ciljem poboljšanja kvalitete života svojih članova. Rad Udruge, koja danas ima više od 100 članova, kontinuirano financijski podupire i Krapinsko-zagorska županija.“
vzaktualno.hr