U Razvojno-edukacijskom centru za metalsku industriju – Metalska jezgra u Čakovcu, danas je održana konferencija za medije u sklopu projekta ITEO – Popularizacija STEM-a u Međimurju, projekta koji provode Mladi informatičari Strahoninca.
O projektu je uvodno govorila Barbara Srnec Bujanić, voditeljica projekta partnera Javne ustanove za regionalni razvoj Međimurske županije REDEA.
-Vjerujem da svi poznate našeg Međimurca Jožu Horvata, ovo je iz njegovog romana Waitapu. Iteo je bio dječak koji je bio veselog duha i pokretala ga je radoznalost. Mi smo se time povodili i osmislili smo ovaj projekt kojim ćemo osnažiti naše udruge koje se bave područjem STEM-a kako bi ga popularizirali, približili ga, produbili znanje zainteresiranima svih životnih dobi – rekla je Srnec Bujanić.
Projekt će trajati dvije godine, vrijednost mu je veća od 2,2 milijuna kuna i ima dvojaku vrijednost.
-S jedne strane je to osnaživanje naših udruga civilnog sektora, ali i institucija koji su partneri na ovom projektu kroz edukacije, studentska putovanja u RH i EU kako bi naišli na nove prakse i produbili svoj pristup te kako bi širili svoje znanje. Aktivnosti će se provesti kroz niz višednevnih radionica, odnosno kroz tri kampa i kroz jednodnevne radionice u Čakovcu i diljem Međimurske županije. Uz to, biti će postavljen krajnji postav eksponata interaktivnog i inovativnog sadržaja u Centru znanja. Kroz cijelu provedbu projekta biti će uključeni volonteri koji će koordinirati platforme za društveni centar Čakovec – rekla je Srnec Bujanić.
Dejan Drabić, predsjednik udruge Mladih informatičara Strahoninca objasnio je da ova udruga, kao i Međimurski informatički klub, sudjeluje u edukaciji djece.
-Imali smo tu priliku da zajedno s REDEA-om osmislimo projekt i uključimo i ostale udruge tehničke kulture pa i ostale aktere na polju obrazovanja koji imaju dosta dobar značaj i s kojima uspješno surađujemo. Kroz ovaj projekt ćemo neke naše ideje i projekte koje dosada veoma uspješno provodimo proširiti. Ono bitno što želimo naglasiti da je svijet izrazito duboko ušao u 4. industrijsku revoluciju i da našoj djeci moramo omogućiti obrazovanje za moderno vrijeme – rekao je Drabić.
Dodao je da su i drugi projekti udruge izrazito uspješni.
-Koristim priliku istaknuti Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije pa i STEM centar, a ujedno i ostale udruge tehničke kulture koje će zasigurno ovime pojačati svoj kapacitet, omogućiti da prošire kako neke materijalne osnove i ono jako važno da će moći omogućiti druge ljudske resurse i ojačati mogućnost da što više djece bude uključeno u nekakve aktivnosti kojima će sutra biti konkurenti na tržištu 21. stoljeća. Osim aktivnosti koje dosad provodimo, kroz ovaj projekt ćemo nadograditi kapacitete u smislu razvoja znanja i vještina na području interneta, gaminga, umjetne inteligencije, 3D modeliranja, ispisa i slično – rekao je.
Predstavljanju projekta nazočio je i međimurski župan Matija Posavec koji je zahvalio udruzi Mladih informatičara Strahoninca koji su, kako je istaknuo, predvodnici u ideji i inovacijama u razvoju obrazovanja na području Međimurja.
-Njihova priča nije slučajna, o tome govori jedan fenomenalan podatak koji je objavila Agencija za odgoj i obrazovanje, a koja je je čak 12 polaznika Centra izvrsnosti informatike, odnosno 12 članova udruge Mladi informatičari Strahoninca pozvala na državno natjecanje iz informatike. Time je Međimurje, obzirom na broj učenika i odgojno-obrazovnih institucija, županija koja je predvodnik u učenicima koji su vrsni informatičari i koji sasvim sigurno imaju svoju budućnost, da ne govorim o pojedincima poput mladog Martina Josipa Kocijana koji doista je jedan od najboljih informatičara ne samo Hrvatske, nego i cijele Europe – rekao je Posavec.
Projekt ITEO župan je ocijenio kao korak dalje kojim Udruga ide u popularizaciji STEM područja, u okupljanju srodnih institucija i udruga.
-Prije svega udruga, a nakon toga institucija, kad govorimo o odgoju i obrazovanju ne samo naša gimnazija koja je jedna od najboljih gimnazija u Hrvatskoj, ne samo naše veleučilište, nego i fakulteti u susjednim regijama i institucije koje imaju svoj nacionalni karakter i to je jedna situacija i sustav koji definitivno treba podržati što Međimurska županija i čini jer nama je to najbolji način vraćanja svakog ulaganja koje imamo prema obrazovanju. Kroz naš TIC, kroz našu Javnu ustanovu za razvoj REDEA-u mi ćemo i dalje dati svu organizacijsku, logističku, prostornu i bilo kakvu drugu podršku – kazao je župan Posavec i zaključio:
-Mladi informatičari Strahoninca će mi i dalje biti onaj ponos kada govorimo o obrazovanju i dobrim rezultatima koje naši učenici ostvaraju i zahvaljujem i zajednici tehničkim udrugama i Astronomskom društvu i Gimnaziji, veleučilištima, fakultetima i ostalima koji su prihvatili partnerstvo na ovom projektu.
Partneri na projektu ITEO su Međimurski informatičku klub, Astronomsko društvo Vega, Radio klu „Međimurje” Čakovec, Platforma za društveni centar Čakovec, Međimursko veleučilište u Čakovcu, Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec, Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, Fakultet organizacije i informatike Varaždin – Sveučilište u Zagrebu te Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije.
ak/vzaktualno.hr