Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Predstavljen rad i aktivnosti Doma za žrtve nasilja Novi Početak – prošle godine imali su 18 korisnika

Predstavljen rad i aktivnosti Doma za žrtve nasilja Novi Početak – prošle godine imali su 18 korisnika

Događanja
18. veljače 2026.
Ivana
47
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Na konferenciji za medije u Poslovno-tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije  predstavljen je izvještaj o radu i aktivnosti Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak u 2025. godini te planovi za ovu godinu.

Istaknuto je kako Dom za žrtve nasilja Novi počeka djeluje kroz dvije osnovne djelatnosti, to su usluga smještaja i usluga savjetovanja koje su namijenjene za žrtve nasilja oba spola i za žene i za muškarce, što ih čini i posebnima na razini države.

U svom radu vode se načelima osiguravanja sigurnosti i povjerljivosti i rodno osjetljivog i multidisciplinarnog pristupa, kao i zaštite dostojanstva i prava žrtava nasilja, a cilj rada doma je osigurati stručnu i sveobuhvatnu socijalnu podršku korisnicima, kako bi oni za sebe mogli ostvariti život bez nasilja.

Što se tiče usluge smještaja, u sigurnoj kući tijekom prošle godine je osiguran smještaj za 18 korisnika, od toga je bilo osam žena, jedan muškarac i devetero djece. Većina korisnika, njih 14 bilo je sa područja Krapinsko-zagorske županije, a smještaj je osiguran i osobama koja dolaze iz drugih županija.

Ravnateljica Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak Aneta Škreblin rekla je kako je boravak korisnika koji su bili smješteni u domu trajao od nekoliko dana do sedam mjeseci, a nakon izlaska iz sigurne kuće, sedam obitelji je ostvarilo osamostaljenje kroz različite oblike, bilo kroz odlazak primarnoj ili široj obitelji ili kroz najam stambenog prostora ili neki drugi adekvatni smještaj.

- Dvoje korisnika, odlučilo se na povratak u kućanstvo počinitelja nasilja i to je jedan važan podatak koji pokazuje koliko je taj proces izlaska iz nasilja zapravo složen i slojevit. Tu bih istaknula da je zapravo povratak počinitelju nasilja, posljedica više različitih i međusobno povezanih faktora, koji uključuju ekonomsku ovisnost o počinitelju nasilja, nedostatak nekakvog dugotrajnijeg stambenog rješenja, emocionalnu ovisnost o počinitelju nasilja, strah, često pritisak okoline ili obitelji, zatim tu je i strah od samostalne skrbi o djeci. Često se događa da žrtve imaju strah od dugotrajnih sudskih postupaka, imaju nepovjerenje u nadležne institucije, a često i nekakvu nesigurnost u vlastite kapacitete za samostalan život – naglasila je Škreblin.

Što se tiče počinitelja nasilja, tu se najviše izdvajaju bračni, odnosno izvan bračni partneri, a u manjoj mjeri i drugi članovi obitelji.

- Ponovno evidentiramo da su najčešći dugogodišnji i višestruki oblici nasilja, a najčešće je to kombinacija psihičkog, tjelesnog i ekonomskog nasilja. I ono što je još važno za istaknuti, što se pokazuje iz godine u godinu, a to je da u značajnoj mjeri nasilje prvi puta bude formalno prijavljeno tek prilikom smještaja, što nažalost potvrđuje činjenicu da nasilje često ostaje skriveno i ne prijavljeno. Dolazi i do povećanja broja nasilja i to je znak da sve više žrtava prijavljuje nasilje – napomenula je Škreblin.

Govorila je i o uslugama savjetovanja koje se pruža u njihovom savjetovalištu, i ta je pomoć omogućena za 18 korisnika, od toga je bilo 14 žena i 4 muškarca.

- Oni su se za pomoć obratili radi nasilja od sadašnjih ili bivših bračnih, odnosno izvanbračnih partnera i u manjoj mjeri radi nasilja od drugih članova obitelji. Rad savjetovališta osiguran je tri dana u tjednu i svake prve subote u mjesecu. Savjetovanje koje se pruža je stručno i povjerljivo, a korisnicima se zapravo omogućuje jedan siguran prostor za razgovor. Sama ta usluga savjetovanja obuhvaća psihološko, socijalno i pravno savjetovanje. Izdvojila bih da se jedan dio korisnika u savjetovalište javlja tijekom preispitivanja – kazala je ravnateljica Doma za žrtve nasilja.

Što se tiče stručnog rada s korisnicima, on se temelji na multidisciplinarnom i koordiniranom radu stručnog tima, a stručni rad s korisnicima provodi se u individualnom i grupnom obliku prema jasno definiranim ciljevima i planovima rada za svaku osobu, odnosno za svaku obitelj.

- Taj rad je individualiziran, što podrazumijeva da se za svaku obitelj radi procjena rizika, radi se osobni plan sigurnosti i osnaživanja te se kontinuirano prati napredak tijekom korištenja usluga. Aktivnosti su usmjerene i na osnaživanje korisnika i to kroz različite kreativne radionice i suradnju sa zajednicom. Ovdje bih posebno istaknula suradnju s akademskom umjetnicom Ivanom Bajcer koja je provela niz likovnih radionica i kreativnih susreta s korisnicima usluge smještaja. To smo nekako organizirali u cilju osiguravanja dodatnih sadržaja za naše korisnike i uređenja prostora sigurne kuće. I ono što nam se osobito značajno pokazalo za naše korisnike, je da se kroz sve ove aktivnosti jača osjećaj sigurnosti, identiteta, povezanosti i zapravo im taj kreativni proces olakšava izražavanje emocija što je osobito važno kod djece – ispričala je Škreblin.

Osvrnula se i na subvencioniranje troškove stanovanja nakon izlaska iz sigurne kuće do šest mjeseci jer se ova mjera pokazala osobito značajna jer zapravo smanjuje rizik od povratka počinitelju nasilja i rizik od ponovne viktimizacije.

- Kroz nekakvu dodatnu financijsku podršku omogućuje se prijelazno razdoblje za socio-ekonomsku stabilizaciju i povećavaju se izgledi za održivu promjenu odnosno za samostalnost i izlazak iz kruga nasilja. Do sad je tu mjeru koristilo ukupno četvero korisnika – poručila je Škreblin.

Što se tiče nekakvih drugih aktivnosti, kroz cijelu godinu su aktivno uključeni u obilježavanje različitih značajnih datuma vezanih za prevenciju nasilja i zaštitu ljudskih prava s ciljem podizanja svijesti o problematici nasilja u obitelji i rodno uvjetovanog nasilja. Krajem prošle godine obilježili su i petu godišnjicu osnivanja i djelovanja doma. Također punu pažnju posvećuju i informativnim i edukativnim aktivnostima i to primjerno kroz društvene mreže i edukativnu internetsku stranicu jer se pokazalo da time velik broj korisnika dođe do njih.

Ukupna sredstva za obavljanje djelatnosti Doma Novi početak u 2025. godini iznosila su nešto više od 217.000 eura, dok su rashodi iznosili nešto više od 203.000 eura. Rad doma financiran je sredstvima Krapinsko-zagorske župamije u iznosu od 57.400 eura, sredstvima 30 jedinica lokalne samouprave u iznosu od 63.000 eura te sredstvima nadležnog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Škreblin je na kraju istaknula i planove za 2026. godinu koji su dodatno usmjereni na daljnje provođenje osnovnih djelatnosti, uslugu pružanja smještaja, savjetovanje žrtava nasilja u obitelji, a dodatno su si zacrtali jačanje međuresornih institucija.

- Smatramo da ima prostora za jačim povezivanjem i suradnjom svih institucija i ustanova koje djeluju u okviru zaštite žrtava i nasilja. Također planiramo i nadalje raditi i jačati preventivne i edukativne aktivnosti u zajednici i obuhvatiti širu populaciju, uključujući i djecu i mlade i unaprijediti usluge koje pružamo korisnicima, a krajnji cilj je uvijek isti, a to je osigurati sigurnost i novi početak za žrtve nasilja u obitelji – zaključila je Aneta Škreblin.

Zamjenica župana Jasna Petek rekla je kako su ponosni na rad i djelovanje ustanove i sretni što su upravo s djelovanjem te ustanove zaokružili sustav podrške za žrtve obiteljskog nasilja na području Krapinsko-zagorske županije.

- U sklopu djelovanja unazad pet godina kroz dom je prošlo 95 osoba, što ženskog, što muškog spola, djece, a ono što valja napomenuti da je naš dom za žrtve obiteljskog nasilja namijenjen osobama oba spola i još jedna jako važna informacija je to je da su sve usluge besplatne. Dom za žrtve obiteljskog nasilja Novi početak predstavlja mjesto gdje se mogu žrtve skloniti u onom najtežem i najgorem trenutku u svom osobnom životu – pojasnila je Petek.

Kad govorimo o obiteljskom nasilju na području Krapinsko-zagorske županije u 2025. godini prekršajna dijela na štetu obitelji i djece i mladih obitelji dogodila su se u 264 slučaja, što je za 21% manje od godine prije.

- Međutim, dogodilo se 449 kaznenih dijela, što je 25% više u odnosu na godinu prije. U tih 449 kaznenih dijela na štetu djece, mladih i obitelji, dogodilo se 107 kaznena dijela nasilja u obitelji i moram podsjetiti da se dogodilo jedno teško ubojstvo ženske osobe u protekloj godini. To zapravo samo govori koliko je važno imati jedan razvijen sustav podrške, jedan razvijen sustav edukacije, informiranja, senzibiliziranja javnosti u cijeloj županiji, u kojem su akteri odgojno obrazovne institucije, zdravstvene institucije, udruge, organizacije civilnog društva, ali i u kojem ima jednu veliku ulogu, upravo  naš Dom za žrtve obiteljskog nasilja Novi početak, koji osim što predstavlja sklonište i sigurnu kuću za žrtve obiteljskog nasilja, u svom djelokrugu rada ima i jako puno upravo takvih aktivnosti, preventivnih aktivnosti u zajednici, aktivnosti informiranja, senzibiliziranja i edukacije – naglasila je zamjenica župana.

Župan Željko Kolar, također je govorio koliko je važna ova tema jer su u pitanju žene, njihova djeca i to je posao koji nema radno vrijeme, to je posao koji nosite doma i posao koji od vas traži stopostotan angažman, 24 sata dnevno.

- Druga stvar koja je izuzetno kompleksna, to su djece. Ima djece različite dobi, treba osigurati privremeni smještaj u vrtiću, osigurati privremen boravak u osnovnoj školi, u srednjoj školi, ovisno o starosti djeteta i to zahtjeva vrlo veliku koordinaciju između naših ravnateljica i ravnatelja, a isto tako s našim načelnicama, načelnicima, odnosno gradonačelnicom i gradonačelnicima s obzirom na područja s kojih dolaze djeca. Vidi se koliko su to teške sudbine, imamo podatak da smo imali osobu i iz Dubrovačko-neretvanske županije u našem domu. To dovoljno govori o kompleksnosti čitavog sustava i koja je to morala biti nevolja da se žena odvaži prijaviti nasilje u obitelji i sa sasvim drugog dijela Republike Hrvatske dođe u sigurnu kuću na području naše županije – rekao je Kolar.

Spomenuo je koliko su važne i preventivne aktivnosti i akcija "I tebe se tiče", preko koje smo slali snažne poruke i prošli s njima sve naše općine i gradove.

- Ta kampanja je trajala dvije godine i vjerujem da smo tu osvijestili jedan dio naših sugrađanki i sugrađana s jedne strane, a s druge strane tu je i potpisivanje Europske deklaracije kao 'Županija sigurno mjesto za žene'. Jednostavno smo definirali naš jasan i nedvojbeni stav oko svake vrste nasilja i ono što čitavo vrijeme govorim da institucije moraju raditi svoj posao, da treba dobro sagledati težinu dijela i da ga adekvatno tome treba i sankcionirati. Ako ćemo to raditi, onda će se i žrtve lakše odlučiti da prijave nasilje, jer nikako nije lagano uzeti kofer, djecu pod ruku i otići u sigurnu kuću i srušiti zapravo čitav svijet u nekoliko minuta. Ljude treba osvijestiti da nasilje nije prihvatljivo i da nasilnike treba izolirati, dati im jasno do znanja da nisu prihvatljivi i da nisu dobro došli u naše društvo – završio je župan Kolar.

ibelošević/vzaktualno.hr

Ivana 1761 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Gotovo 4000 učenika uključeno u sustav školskog sporta Varaždinske županije
Događanja
2026-02-18

Sljedeća Vijest

Malo mjesto, veliki planovi: U Kapeli Podravskoj skupštinama triju udruga nazočio i župan Stričak
Događanja
2026-02-18
Izdvojeno
Malo mjesto, veliki planovi: U Kapeli Podravskoj skupštinama triju udruga nazočio i župan Stričak
Događanja
18. veljače 2026.
Alenka Kučić
Predstavljen rad i aktivnosti Doma za žrtve nasilja Novi Početak – prošle godine imali su 18 korisnika
Događanja
18. veljače 2026.
Ivana
Gotovo 4000 učenika uključeno u sustav školskog sporta Varaždinske županije
Događanja
18. veljače 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Lažni policajac u Babincu: Uz rotirke zaustavio vozača i uzeo mu 100 eura
Crna kronika
18. veljače 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Od povorke do izbora najljepše dječje maske: Klenovnik živio u fašničkom ritmu
Fotogalerija
16. veljače 2026.
U srcu Staroga grada Čakovca održano nacionalno otvorenje Noći muzeja 2026.
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Javnozdravstvena akcija u Areni Varaždin: crvenim i žutim haljinama protiv moždanog udara i raka vrata maternice
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Prava zimska idila na sjeveru Hrvatske – snijeg kakav dugo nismo vidjeli
Fotogalerija
7. siječnja 2026.
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.