U varaždinskoj knjižnici Metel Ožegović održana je svjetska premijera knjige Against Modern Football – Understanding Clubs Founded and Operated by Supporters, znanstvenog rada koji istražuje fenomen klubova osnovanih i vođenih od strane navijača. Autori knjige su hrvatski sociolozi Benjamin Perasović i Marko Mustapić te njemački istraživač Christian Brandt, a u njoj uspoređuju iskustva NK Varteksa i njemačkog HFC Falkea.
NK Varteks, osnovan 2011. godine, jedan je od najpoznatijih AMF (Against Modern Football) klubova u regiji. Njegovi navijači, nezadovoljni promjenom imena bivšeg NK Varteksa, namještanjem utakmica i financijskim kolapsom kluba, odlučili su osnovati vlastiti klub kako bi sačuvali vrijednosti u koje vjeruju. Varteks je tako postao simbol borbe protiv komercijalizacije nogometa, korupcije i netransparentnog vođenja sportskih kolektiva.
Autori knjige ističu da AMF klubovi nisu samo protest protiv modernog nogometa već i aktivno stvaranje alternativnih modela funkcioniranja klubova, gdje su transparentnost, poštenje i bliskost s navijačima osnovne vrijednosti. Varteks je jedan od rijetkih klubova u Hrvatskoj koji u potpunosti pripada svojim navijačima, a njegovi članovi izravno sudjeluju u donošenju odluka.
Knjiga donosi usporedbu između Varteksa i HFC Falkea, njemačkog kluba osnovanog 2014. godine od strane navijača Hamburger SV-a, koji su bili nezadovoljni pokušajima prodaje kluba investitorima. Posebno je istaknut koncept AMF senzibiliteta, zajedničke emocije koja povezuje navijače klubova osnovanih iz revolta. To je osjećaj pripadnosti, ponosa i otpora koji se manifestira kroz navijačke akcije, bojkot modernih nogometnih trendova i inzistiranje na tradiciji.
Istraživanje provedeno u Varaždinu pokazalo je koliko je Varteks poseban fenomen u hrvatskom nogometu. Unatoč svim preprekama, klub i njegovi navijači ostali su dosljedni svojim principima. Perasović se osvrnuo i na nadrealne situacije koje su istraživači doživjeli – primjerice, kada su navijači Varteksa, umjesto da u miru uživaju u nogometu, završili pod policijskom kontrolom, što je po njemu simbol šireg nerazumijevanja alternativnih sportskih pokreta u društvu.
Autori ističu da je Varteks jedinstvena pojava u Hrvatskoj i šire jer je dokazao da je moguće izgraditi klub koji ne ovisi o privatnim ulaganjima, nego o zajednici i entuzijazmu navijača. Igrači su ujedno i navijači, nakon utakmica ostaju s publikom, dijele autograme, ali i pivo s prijateljima, što pokazuje koliko je Varteks ostao vjeran svojoj izvornoj ideji – nogometu koji pripada ljudima, a ne korporacijama.
Knjiga zaključuje da AMF klubovi poput Varteksa i Falkea nisu samo simbol otpora, već i dokaz da je moguće organizirati nogometni klub na potpuno drukčijim temeljima. Njihova borba nije samo protiv nepravdi modernog nogometa, već i za očuvanje istinskih sportskih vrijednosti.
vzaktualno.hr