Jučer je u 86-oj godini života preminuo jedan od najpoznatijih Petrijančana,Joža Skok, poznati povjesničar, kritičar i književni esejist a koji se posebno istaknuo proučavanjem kajkavske književnosti.
Joža Skok rođen je u Petrijancu 14. veljače 1931. Skok je hrvatski povjesničar književnosti, kritičar, antologičar, književni esejist, a posebno se istaknuo proučavanjem kajkavske književnosti. Jednim je od najvećih poznavatelja hrvatske književnosti za djecu i mladež.
Pučku školu pohađao je u Petrijancu, šest razreda Nadbiskupske klasične gimnazije završio je u Dječačkom sjemeništu na Šalati u Zagrebu. Poslije prvog polugodišta sedmog razreda prešao je na varaždinsku Gimnaziju, na kojoj je maturirao 1951. Studij hrvatskog jezika i književnosti završio je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojemu je 1982. godine doktorirao obranom disertacije Hrvatsko kajkavsko pjesništvo zavičajnih idioma.
Radio je na skoro svim mogućim prosvjetnim i akademskim razinama: od osnovnih i srednjih škola, knjižnica, preko Pedagoške akademije u Zagrebu sve do statusa redovitog profesora na zagrebačkom Filozofskom fakultetu na katedri za noviju hrvatsku književnost.
Autorom je mnoštva knjiga iz starije i novije hrvatske kajkavske književnosti. Sastavio je mnoštvo antologija hrvatske dječje književnosti (pjesništva). Napisao je velik broj čitanaka za osnovne i srednje škole. Sastavio je zbornike recitacija i dramskih tekstova.
Skoro pola stoljeća suradnikom je hrvatskog dječjeg ilustriranog lista Radosti, kojem je bio glavni i odgovorni urednik cijelih trideset godina, dovevši ga do prepoznatljive ljepote. Također je uređivao časopise Kaj i Umjetnost i dijete.
Pisao je o jezičnom genocidu koji se je vršio nad hrvatskim jezikom otkad je srpski pjesnik Đuro Daničić došao na čelo "jugoslavenskog projekta" Rječnik hrvatskoga ili srpskog jezika pri ondašnjoj JAZU, a vrši se do današnjice kad se hrvatskoj djeci u RH ne dopušta učiti hrvatski jezik.
www.vzaktualno.hr