Dan Crvenih haljina obilježava se prvog petka u veljači, a riječ je o javnozdravstvenoj akciji podizanja svijesti od moždanog udara kod žena - nedovoljno prepoznatom, nedovoljno istraženom i nedovoljno liječenom.
U Hrvatskoj ga godišnje doživi 12.000 osoba. U 2023. godini od udara je umrlo 3.255 osoba - 1.433 muškarca i 1.822 žena. U Varaždinskoj županiji 2023. godine smrtnost je bila oko 40 posto, a kod žena je smrtnost bila 25 posto veća.
- Općenito je udio smrtnosti od moždanog udara 5,5 posto kod muškaraca, a 8,3 posto kod žena. Trend smrtnosti se smanjuje pa tako i invaliditet kao posljedica. - rekla je doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije iz Opće bolnice Varaždin dodavši da, po statistikama, pacijenti danas ranije dolaze u bolnicu.
Iako simptomi mogu biti slični kod žena i muškaraca, žene često imaju netipične znakove poput glavobolja, smušenosti i osjećaja nesvjestice, što može otežati brzo prepoznavanje i liječenje. Također, ženama posebno prijeti dodatni rizik zbog hormonalnih promjena, poput ranije menstruacije, ranije menopauze i trudnoće. Genetika i dob također igraju ulogu u riziku od moždanog udara i faktori su na koje ne možemo utjecati.
- Najvažnija je prevencija. Važno je kontrolirati te liječiti bolesti i stanja koja dovode do moždanog udara, a to je hipertenzija, šećer, patološki sastav masnoća, treba promijeniti stil života i ponašanje, smanjiti stres, više se kretati. Promijenimo li to, rizik od udara je manji - upozorila je.
Moždani udar obilježava se krilaticom GROM.
- Nastane naglo kao udar groma, najčešće je oduzeta ruka, oduzet je govor i, ono što je važno naglasiti – minute su važne. Ako se pacijent javi unutar tri i pol sata, možemo mu dati tzv. trombolitičko liječenje. Unutar šest sati možemo uputiti dalje na postupak mehaničkog vađenja ugruška iz krvne žile mozga. U Varaždinu se tromboliza uspješno provodi od 2007. godine – istaknula je Kiđemet-Piskač.
"Ova bolest ne bira ni dob ni spol"
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin Damir Poljak istaknuo je kako bolnica s ponosom sudjeluje u ovoj hvalevrijednoj inicijativi koju organizira Savjet za zdravlje Varaždinske županije.
- Ova bolest ne bira ni dob ni spol, ali je važno naglasiti kako postoje određene specifičnosti kada govorimo o moždanom udaru kod žena. Često su simptomi kod žena atipični, što može dovesti do kasnijeg prepoznavanja i time smanjiti šanse za pravodobno liječenje i uspješan oporavak – upozorio je ravnatelj bolnice Poljak i dodao kako moždani udar ima velik utjecaj na obitelji bolesnika.
aktualno.vz