Prvog petka u veljači obilježava se Dan crvenih haljina, kojemu je za cilj podizanje svijesti o moždanom udaru kod žena, kao i prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, što uključuje bolesti krvnih žila, srca i mozga kod žena.
Prigodnim predavanjima te mjerenjem krvnog tlaka i šećera, ove se godine obilježavanju Dana crvenih haljina pridružio i Dom za odrasle osobe Lobor-grad, i to u novim prostorijama u Zlataru.
- S obzirom na to da se u Hrvatskoj akcija provodi od 2019. godine, smatram da se diže svijest o važnosti prevencije moždanog udara među ženama i nadam se da će naša današnja akcija pridonijeti tome, i da će brojne naše zaposlenice i sugrađanke razgovarati o tome te da će, posljedično, primijeniti preventivne mjere u svom životu - rekla je ravnateljica Doma Lobor-grad Darinka Sviben te dodala kako je cilj predavanja osvijestiti kako je važna prevencija moždanog udara, koje su to preventivne mjere te kako žene same mogu poboljšati kvalitetu svog života.
Glavna sestra Doma Lobor-grad, Antonija Miholić, održala je predavanje o prevenciji moždanog udara, odnosno o čimbenicima na koje možemo sami utjecati.
- Postoje neki nepromjenjivi rizični čimbenici i promjenjivi koji mogu spriječili ili prevenirati moždani udar kao što su pušenje, alkoholizam, korištenje droga, tjelesna neaktivnost, debljina - rekla je Miholić te istaknula da su, prema studijima provedenim u Hrvatskoj, ljudi dosta obaviješteni o prevenciji moždanog udara, ali su slabo motivirani.
- Kad bi u svoj svakodnevni život uvrstili kretanje, bar pola sata dnevno, smanjili bi visok tlak, šećer, smanjili bi svoju tjelesnu težinu i, posljedično, sve to bi utjecalo na prevenciju moždanog udara. Naročito bi to utjecalo i na smanjenje stresa koji je danas jedan od vodećih rizika za nastanak moždanog udara - poručila je Miholić.
Ana Kudelić, nekada patronažna sestra, na predavanju je istaknula kako moždani udar promijeni kvalitetu života pacijenta.
- Kad se pacijent vrati kući, obitelj je uplašena, ne zna što ju čeka jer su se dogodile velike promjene u samom psihičkom i fizičkom stanju bolesnika. Kad vam doma dođe čovjek koji ne može gutati, koji ne može ići u kupaonu, onda nastaje zbunjenost. Kod takvog čovjeka se događaju velike psihičke promjene i nagle promjene raspoloženja što izaziva niz nelagoda ukućana - rekla je Kudelić te dodala kako moždani udar napravi veliku štetu organizmu jer uvelike promijeni kvalitetu života.
Da je tjelesna aktivnost važan čimbenik u prevenciji moždanog udara, na svojem je predavanju istaknula prvostupnica fizioterapije, Tea Brlečić.
- Tjelesna aktivnost je jako važna. Mogu reći da se zadnjih 10 godina trend mijenja, da je konačno vježbanje - bilo individualno ili funkcionalni treninzi, konačno postalo moderno i prioritet i životna navika svima - rekla je Brlečić.
Podršku obilježavanju Dana crvenih haljina dala je i načelnica Općine Lobor i saborska zastupnica Ljubica Jembrih.
- Prije svega, svi trebamo raditi na tome kako bismo svojim mještanima osigurali dobru, kvalitetnu zdravstvenu skrb, ali ono što je puno važnije, to je pravovremena prevencija moždanog udara i liječenje svih srčanih, kardiovaskularnih bolesti koje i uzrokuju sam moždani udar. Ovakve edukacije i skupovi potrebni su tijekom cijele godine, ne samo na jedan dan, Dan crvenih haljina, kada pružamo podršku svim ženama koje su, nažalost, i oboljele od moždanog udara – rekla je načelnica te zahvalila ravnateljici Doma kao i svima koji su sudjelovali u pripremi edukacije.
vzaktualno.hr