Na sjednici Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije jednoglasno je prihvatilo prijedlog predsjednika tijela Josipa Griveca te jednoglasno podržalo prijedlog proračuna Međimurske županije za 2025.
Na 121. sjednici GSV-a prijedlog proračuna prezentirao je župan Međimurske županije Matija Posavec.
-Prijedlog najvećeg proračuna dosad – od gotovo 150 milijuna eura - koji iznosimo Skupštini Međimurske županije razvojni je financijski plan u punom smislu riječi. U njemu je 48 projekata, što Županiju – kao i dosad – čini najvećim investitorom u Međimurju. U ukupnom proračunu, 60 milijuna eura usmjereno je u obrazovanje kako bismo u narednom razdoblju u zaokružili veliki investicijski ciklus u naše škole te u svima stvorili uvjete za jednosmjenski model nastave te izgradili školske sportske dvorane gdje ih još nema. Iako Županijska bolnica više nije naša, ustrajemo na dva kapitalna projekta u zdravstvu – formiranju palijativnog centra te izgradnji novog prostora za bolničke laboratorije te smo sredstva za njih uvrstili u proračun - istaknuo je župan Posavec.
Župan Međimurske županije je potom nastavio i osvrnuo se na gospodarske pokazatelje. U Međimurju je trenutno 43.500 osoba zaposleno, što je također najviše dosad, dok je nezaposlenih evidentirano oko 1900.
-Drugi smo po rastu BDP-a u Hrvatskoj, a dok prosjek izvoza u Hrvatskoj iznosi 5900 eura po glavi stanovnika, u Međimurju on doseže 9.900 eura. Često čujemo da Hrvatska živi od turizma. Dobro zvuči, ali nije tako. Prerađivačka industrija ostvarila je 23 milijarde eura izvoza, i u toj grani, osobito u metaloprerađivačkoj industriji, sjever Hrvatske je dominantan, a Međimurje najjače na sjeveru. Ogroman je to doprinos gospodarstvu zemlje i to je ono što je hrani - naglašava župan Matija Posavec.
U izvješću o kretanjima na tržištu rada iznesen je podatak da je udio žena u broju nezaposlenih veći u odnosu na muškarce te iznosi 54 posto, no Hrvatski zavod za zapošljavanje provodi niz mjera za uključivanje u tržište rada teže zapošljive kategorije ljudi. Najveće potrebe za radnom snagom u Međimurju, kao i dosad, iskazuje metaloprerađivačka industrija. Također je rečeno da se broj stranih radnika na međimurskom području smanjuje, te u ovom trenutku u Međimurju radi oko 3540 stranih radnika, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova. U najvećem broju rade ljudi iz Filipina, Nepala te Srbije.
Pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darko Radanović upoznao je članove GSV-a da je provedena anketa među stranim radnicima te poslodavcima koja će osvijetliti mnoge segmente u kojima je moguće djelovati u cilju poboljšanja uvjeta života i rada stranih radnika kao i ispunjavanja ciljanih potreba poslodavaca. U dogledno vrijeme, najavio je pročelnik Radanović, na tematskoj sjednici Gospodarsko-socijalnom vijeću bit će prezentirani pokazatelji izlučeni ovom anketom.
Sjednici GSV-a prisustvovala je i pročelnica Upravnog odjela za proračun i javnu nabavu Anita Strniščak te istaknula da se pri formiranju proračuna vodilo računa o svim područjima, pa tako i o području gospodarstva u kojem ostaju sve dosadašnje potpore poduzetnicima i obrtnicima, a nije zanemaren ni socijalni plan kojim će Županija poduzeti korake da ne dođe do povećanja cijena smještaja za korisnike te pokriti dio plaća zaposlenika ustanove. Pročelnica je istaknula da je pred samim završetkom i javna nabava za jedan od velikih županijskih projekata – revitalizaciju Feštetićeva kaštela u Pribislavcu.
vzaktualno.hr