Završen je trodnevni međunarodni miting na kojem su glavne teme bili problemi izbjeglica i azuilanata, a kojem je ovoga puta domaćin bila Hrvatska, odnosno općine Breznički Hum i Gornja Rijeka, kao hrvatske sudionice Projekta “Europa za građane” vrijednog 150 tisuća eura.
Raspravljalo se o tome kako lokalna državna politika utječe na migrantsku krizu, jesu li članice Europske unije doista učinile sve kako bi pomogle izbjeglicama i tražiteljima azila koji iz zemalja trećega svijeta traže rješenje životnih i egzistencijalnih problema u modernoj Europi te koji su primjeri dobre prakse u EU na koje se migrantska kriza reflektira.
Sudionici iz Italije, Francuske, Grčke, Belgije, Švedske i Albanije uz svoje su hrvatske domaćine vrlo uspješno proveli treću fazu Projekta nazvanog REACT - Reaktiviranje europskog stanovništva u mreži uključivih gradova, o čemu je pohvalne riječi domaćinu i sudionicima uputila rumunjska predstavnica zadužena za praćenje provođenja projekata ispred Agencije Europa za građane.
Osim razmjene iskustava zemalja u kojima migranti i tražitelji azila borave u tranzitu ili pak u zemljama njihova konačnog odredišta, u kojoj su sudjelovali i predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog crvenog križa i nekih nevladinih institucija, velika je pozornost posvećena primjerima dobre prakse i radionicama. Upravo su radionice ponudile različite odgovore na pitanja vezana uz zapreke s kojima se migranti susreću, na postojeća implementirana rješenja njihovih problema te su predstavile nove korisne ideje i prijedloge koji tim ljudima mogu pomoći ubuduće.
Uoči odlaska iz Hrvatske, sudionici Projekta obišli su najveći hrvatski izbjeglički centar u zagrebačkom hotelu Porin u kojem je smješteno više od 400 izbjeglica iz različitih zemalja trećega svijeta, gdje su se na licu mjesta upoznali s kvalitetnim pristupom rješavanju brojnih problema tražitelja političkog azila u Republici Hrvatskoj.
a.kučić/vzaktualno.hr/brzimediji