U varaždinskoj Županijskoj palači danas je predstavljena brošura „Agrotehnika uljne buče za proizvodnju Varaždinskog bučinog ulja".
Brošuru autorice dr. sc. Mare Bogović izdala je Varaždinska županija s ciljem da proizvođačima Varaždinskog bučinog ulja i svima zainteresiranima budu dostupni svi povijesni i stručni podaci o uljnoj buči, od samog porijekla i važnosti u prehrani, pa do konkretnih savjeta o uzgoju, od obrade tla, gnojidbe i sjetve do berbe, sušenja sjemenki i prerade bučinog ulja.
-Priručnik je, prije svega, namijenjen našim poljoprivrednim proizvođačima koji već proizvode i siju uljnu buču, ali i onim novim koji tek planiraju početi s takvom proizvodnjom. Priručnik obuhvaća sve agrotehničke mjere koje je potrebno provoditi u proizvodnji uljne buče i sve momente važne za dobivanje kvalitetnog proizvoda – istaknula je autorica dodavši da je u cijelom ciklusu proizvodnje kvalitetnog ulja vrlo bitna proizvodnja kvalitetne sirovine:
-Da bi se dobila takva sirovina, moraju biti ostvareni svi preduvjeti, prije svega sjetva i berba, odnosno optimalni rokovi sjetve i berbe, što će značajno utjecati na kvalitetu sirovine. Ovo je bitno i zbog sve većeg interesa naši proizvođača i zbog povećanja površina, a sito tako i zbog primjetnih klimatskih promjena koje iz godine u godinu donose različite probleme u agrotehnici, od elementarnih nepogoda, do pojave različitih bolesti, štetnika koji se prije nisu pojavljivali, do drugih problema s kojima se naši proizvođači susreću tijekom proizvodnje – kazala je Bogović.
Zamjenik varaždinskog župana Tomislav Paljak istaknuo je da je izdavanje ove brošure jedna od brojnih aktivnosti koje Varaždinska županija provodi s ciljem zaštite Varaždinskog bučinog ulja te podizanja njegove kvalitete.
-Ova brošura na vrlo zanimljiv način poljoprivrednicima otvara mogućnost da na jednom mjestu imaju sve one važne spoznaje oko pripreme i agrotehnike za proizvodnju bučinih ulja. Primijetili smo da naše aktivnosti koje zasluženo dižu potencijal ovog vrhunskog poljoprivrednog proizvoda na onu razinu na kojoj i treba biti, ima odjek među poljoprivrednicima. Ljudi žele proširivati svoje površine u sadnji buče, a naša su polja pogodna za to. U ovoj brošuri poljoprivrednici imaju sve informacije, sve je vrlo stručno i znanstveno utemeljeno, grafički i vizualno vrlo prihvatljivo - istaknuo je Paljak.
Brošura „Agrotehnika uljne buče za proizvodnju Varaždinskog bučinog ulja” tiskanu u tisuću primjeraka može se se nabaviti preko županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj, u Savjetodavnoj službi te u udruzi „Varaždinsko bučino ulje.
ak/vzaktualno.hr