S ciljem poboljšanja ključnih uvjeta pješačenja, kao sredstva urbane mobilnosti, Grad Varaždin s inozemnim partnerima provodi projekt “Citywalk” koji je sufinanciran iz programa Europske Unije - Interreg Danube Transnational Programme, čija je ukupna vrijednost 2,380,492.20 €. Danas je u Varaždinu održana početna radionica projekta.
Povećanje emisije stakleničkih plinova i prometna zagušenja negativne su posljedice urbanizacije, a proizlaze iz neučinkovitih i neodrživih sustava javnog prijevoza. Ključni izazov u gradovima je da se poboljša sustav prijevoza i dostupnost na način koji je prihvatljiv za okoliš.
- Varaždin je poznat kao grad pješačenja I bicikliranja, budući da mnogi Varaždinci na posao odlaze pješice ili biciklom, ali činjenica je da ima sve više automobila I ovim se projektom pokušava promijeniti svijest lokalne zajednice o zdravom načinu života I češćem korištenju alternativnih načina prijevoza. Grad Varaždin je dobio oko 1,2 milijuna kuna za provođenje projekta koji će trajati 30 mjeseci, a prve su faze promocija te izrada analize urbane mobilnosti – rekao je zamjenik varaždinskog gradonačelnika, Zlatan Avar te dodao:
- Varaždinci bicikle koriste već dulje vrijeme I ovo za nas nije neka novost, a I mnogo Varaždinaca pješači, budući da živimo u gradu “po mjeri čovjeka” I kud god želite, možete pješice doći u kratkom vremenu. Zbog svega toga vjerujem da je Varaždin pravi grad za jedan takav projekt.
Avar je podsjetio I na obećanje dano u predizbornoj kampanji da će krenuti s projektom čiji je cilj “pokriti” cijeli Varaždin biciklističkim stazama.
- To biciklisti očekuju I vjerujem da ćemo to u našem mandatu I realizirati – zaključio je.
Danilo Čeh, predstavnik slovenskih partnera u projektu “Citywalk” istaknuo je kako u njemu sudjeluje 13 partnera iz devet europskih država, a projekt je jedan od 50 odobrenih, od ukupno pristiglih 940.
- Jako me raduje da je upravo Varaždin jedan od partnera jer Ptuj I Varaždin su gradovi-prijatelji koji sudjeluju u zajedničkim projektima I nadam se da će tako biti I ubuduće. Naglasak projekta je na hodanju, pješačenju. Svi znamo da se održiva mobilnost mijenja I ranije je bio naglasak na automobilima, a sad je prva točka pješačenje I iz toga izlaze svi razvojni dokumenti, strategije gradova. To je osnovni cilj – iz pješačenja graditi održivu mobilnost – rekao je Čeh.
Iako je naglasak na pješačenju, predloženi projekt se odnosi prema problemu holističkim pristupom - poboljšavajući urbanu mobilnost kroz učinkovito kombiniranje različitih sredstva transporta. Učinkoviti sustav urbanog prijevoza s naglaskom na aktivne oblike transporta, posebno hodanja, dolaze sa različitim uvjetima – pomaže se gradovima u dunavskoj regiji da identificiraju prepreke, razviju i implementiraju plan da se riješe te prepreke.
Danas je održana početna radionica projekta “Citywalk”, a planirane će se aktivnosti provoditi sve do lipnja 2019. godine.
a.kučić/vzaktualno.hr