Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Projekt “Citywalk” – za bolju urbanu mobilnost

Projekt “Citywalk” – za bolju urbanu mobilnost

Događanja
30. listopada 2017.
Alenka Kučić
1303
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

S ciljem poboljšanja ključnih uvjeta pješačenja, kao sredstva urbane mobilnosti, Grad Varaždin s inozemnim partnerima provodi projekt “Citywalk” koji je sufinanciran iz programa Europske Unije - Interreg Danube Transnational Programme, čija je ukupna vrijednost 2,380,492.20 €. Danas je u Varaždinu održana početna radionica projekta.

Povećanje emisije stakleničkih plinova i prometna zagušenja negativne su posljedice urbanizacije, a proizlaze iz neučinkovitih i neodrživih sustava javnog prijevoza. Ključni izazov u gradovima je da se poboljša sustav prijevoza i dostupnost na način koji je prihvatljiv za okoliš.

- Varaždin je poznat kao grad pješačenja I bicikliranja, budući da mnogi Varaždinci na posao odlaze pješice ili biciklom, ali činjenica je da ima sve više automobila I ovim se projektom pokušava promijeniti svijest lokalne zajednice o zdravom načinu života I češćem korištenju alternativnih načina prijevoza. Grad Varaždin je dobio oko 1,2 milijuna kuna za provođenje projekta koji će trajati 30 mjeseci, a prve su faze promocija te izrada analize urbane mobilnosti – rekao je zamjenik varaždinskog gradonačelnika, Zlatan Avar te dodao:

- Varaždinci bicikle koriste već dulje vrijeme I ovo za nas nije neka novost, a I mnogo Varaždinaca pješači, budući da živimo u gradu “po mjeri čovjeka” I kud god želite, možete pješice doći u kratkom vremenu. Zbog svega toga vjerujem da je Varaždin pravi grad za jedan takav projekt.

Avar je podsjetio I na obećanje dano u predizbornoj kampanji da će krenuti s projektom čiji je cilj “pokriti” cijeli Varaždin biciklističkim stazama.

- To biciklisti očekuju I vjerujem da ćemo to u našem mandatu I realizirati – zaključio je.
city 2

Danilo Čeh, predstavnik slovenskih partnera u projektu “Citywalk” istaknuo je kako u njemu sudjeluje 13 partnera iz devet europskih država, a projekt je jedan od 50 odobrenih, od ukupno pristiglih 940.

- Jako me raduje da je upravo Varaždin jedan od partnera jer Ptuj I Varaždin su gradovi-prijatelji koji sudjeluju u zajedničkim projektima I nadam se da će tako biti I ubuduće. Naglasak projekta je na hodanju, pješačenju. Svi znamo da se održiva mobilnost mijenja I ranije je bio naglasak na automobilima, a sad je prva točka pješačenje I iz toga izlaze svi razvojni dokumenti, strategije gradova. To je osnovni cilj – iz pješačenja graditi održivu mobilnost – rekao je Čeh.

Iako je naglasak na pješačenju, predloženi projekt se odnosi prema problemu holističkim pristupom - poboljšavajući urbanu mobilnost kroz učinkovito kombiniranje različitih sredstva transporta. Učinkoviti sustav urbanog prijevoza s naglaskom na aktivne oblike transporta, posebno hodanja, dolaze sa različitim uvjetima – pomaže se gradovima u dunavskoj regiji da identificiraju prepreke, razviju i implementiraju plan da se riješe te prepreke.

Danas je održana početna radionica projekta “Citywalk”, a planirane će se aktivnosti provoditi sve do lipnja 2019. godine.
city 3

city 4

a.kučić/vzaktualno.hr

Alenka Kučić 25819 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Sjećanje na nevine žrtve poraća
Događanja
2017-10-30

Sljedeća Vijest

policija
Petero ozlijeđenih u prometnim nesrećama
Crna kronika
2017-10-30
Izdvojeno
Varaždin: 30-godišnjak vozio s 2,85 promila – policija ga privela u 5 ujutro
Crna kronika
16. veljače 2026.
Jozica
Od povorke do izbora najljepše dječje maske: Klenovnik živio u fašničkom ritmu
Fotogalerija
16. veljače 2026.
Alenka Kučić
Kad tradicija postane identitet – Loborski fašinjek oduševio i ove godine
Događanja
16. veljače 2026.
Jozica
U srednje škole se od jeseni uvodi novi predmet – evo koji
Hrvatska i svijet
16. veljače 2026.
Ivana
Video & fotogalerija
Od povorke do izbora najljepše dječje maske: Klenovnik živio u fašničkom ritmu
Fotogalerija
16. veljače 2026.
U srcu Staroga grada Čakovca održano nacionalno otvorenje Noći muzeja 2026.
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Javnozdravstvena akcija u Areni Varaždin: crvenim i žutim haljinama protiv moždanog udara i raka vrata maternice
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Prava zimska idila na sjeveru Hrvatske – snijeg kakav dugo nismo vidjeli
Fotogalerija
7. siječnja 2026.
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.