Sredinom prošle godine, Općina Krapinske Toplice pokrenula je projekt „ZAŽELI“ te potaknula Udrugu žena "Vrtnjakovec“ za prijavu na natječaj. Nakon toga je i sama Općina prijavila svoj program kojim je bilo obuhvaćeno 60 štićenika i upošljavanje još deset žena pripadnica ranjivih skupina s područja općine. Na taj se način osnažuje i unapređuje njihov radni potencijal i ublažuju posljedice njihove nezaposlenosti, potiče se socijalna uključenost i povećava razina kvalitete života za 60-ak krajnjih korisnika, osoba starije životne dobi.
Nositelj projekta je Općina Krapinske Toplice u partnerstvu s Centrom za socijalnu skrb Zabok i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, područnog ureda Krapina, a sama vrijednost projekta iznosi 926.350 kuna.
Ernest Svažić, načelnik Općine Krapinske Toplice ističe kako je projekt prepoznat u europskim okvirima i da ima dvostruki učinak.
– Ovaj projekt daje nove mogućnosti zapošljavanja žena i značajno poboljšava njihovu poziciju na tržištu rada, a s druge strane postiže se određeni društveni učinak kroz pomoć starijim osobama. Neovisan je o imovinskom statusu korisnika već je temeljan na potrebi i zdravstvenom stanju – rekao je Svažić vjerujući da korisnici imaju dobra iskustva i kako se zbog velike potrebe za ovakvim projektom ušlo se u redizajniranje programa od strane Općine.
Veliki doprinos u prepoznavanje potrebe za ovim projektom odnosno prepoznavanjem potrebe koje osobe starije životne dobi na području općine Krapinske Toplice imaju dao je donedavni predsjednik Općinskog vijeća Zvonko Očić koji je i sudjelovao u osmišljavanju samog projekta.
– U godinu dana smo riješili 10 plaća za 10 osoba, riješili smo za godinu dana pomoć ljudima kojima je potrebna i mislim da je to velika stvar. Bez obzira što je to bilo na godinu dana, ja vjerujem da se će se to produžiti na još 3 godine – rekao je Očić.
Voditelj projekta, Dragan Morić Gajšak istaknuo je kako je projekt „ZAŽELI“ sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda.
– Projekt „ZAŽELI“ je izuzetno plemenitog i humanog karaktera. Ideja projekta bila je pronaći i zaposliti 10 žena od kojih će svaka imati 6 svojih korisnika, a projekt ima dvije komponente. Prva je komponenta zapošljavanja s obzirom da su zaposlene na jedan period od godinu dana, a s druge strane tih komponenta osposobljavanja s obzirom na to da će kad projekt bude napredovao proći kroz jedan od osposobljavanja za domaćicu. Što se tiče starijih osoba kojima naše žene pomažu, njima to poboljšava kvalitetu života u svakom pogledu – kazao je Morić Gajšak dodavši kako je projekt ima i važnu socijalnu komponentu u životu starijih osoba.
Goran Vukmanić iz HZZ, područnog ureda Krapina objasnio je kako je ovaj projekt na području Krapinsko-zagorske županije tekao kroz dvije faze.
– Prva faza počela je 2018. godine, ukupno je zaposleno 335 žena na području cijele županije koje skrbe preko 2.000 osoba starije životne dobi bolesnih osoba i osoba u potrebi. Za područje Krapinsko-zagorske županije predviđeno je preko 42.000.000,00 kuna za ovaj projekt. Vrijednost projekta se zapravo očituje u činjenici da žene koje budu zaposlene iz evidencije HZZ-a osim radnog iskustva koje će steći dobit će određeno obrazovanje koje će im itekako koristiti i prilikom daljnjeg profesionalnog razdoblja i kad ovaj projekt završi – zaključio je Vukmanić.
Statistika Hrvatskog zavoda za zapošljavanje govori o 148.744 nezaposlenih osoba u Hrvatskoj, od čega je 81.651 žena. Iz evidencije nezaposlenih izašlo je 17.919 osoba, od čega je 9.878 žena.
vzaktualno.hr