U ponedjeljak je održana službena primopredaja prvog gradskog javnog voćnjaka na održavanje Udruzi „Zasadi stablo, ne budi panj!”. Primopredaji su prisustvovali varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, direktor gradske tvrtke Varkom Željko Bunić i predsjednica Udruge Mateja-Angelina Kramar.
Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj ovom je prilikom istaknuo važnost ovakvog javnog prostora koji će biti na usluzi svim građanima. Na prostoru od 6400 kvadrata zasađeno je 289 voćaka, a Bosilj je naglasio kako će djeca koja su sve više uz računala i manje u prirodi moći učiti o organskom uzgoju voća.
-Djeca će moći doći i zajedno s članovima ove udruge naučiti sve o uzgoju, o etičkom bavljenju poljoprivredom i vjerujem da će to biti izuzetno korisno. Kroz dvije godine, ovdje će biti i prvih plodova koji će vjerojatno završiti na klupama naših predškolaca, osnovnoškolaca i kod potrebitih sugrađana – rekao je Bosilj i dodao kako je izuzetno zadovoljan što ovakav objekt dobiva javnu namjenu.
Gradska tvrtka Varkom je financirala ovaj voćnjak, a gradonačelnik Bosilj kazao je kako će se, ako bude potrebno, i Grad uključiti i pomoći udruzi.
Direktor Bunić rekao je kako očekuje da će za dvije godine ovaj prostor biti oaza tišine.
-Ispod ovih stabala koja će davati plodove, ljudi će moći sjediti. Varkom je napravio ovaj projekt jer on ima svoju misiju, pomaže zajednici. Vjerujem da će udruga kojoj je povjeren javni voćnjak dijeliti naš entuzijazam i poštovanje prema prirodi – zaključio je.
Predsjednica Udruge Mateja-Angelina Kramar rekla je kako se vesele projektu prvog gradskog javnog permakulturnog voćnjaka.
-Vjerujemo da će ovo biti prostor u koji će građani dolaziti i educirati se. Bit će otvorene i radionice za djecu, moći će se ubirati plodovi i mislim da će svi građani i voćnjak moći dobro sinergijski surađivati – pojasnila je Kramar.
Princip permakulture nastavak je ekologije i organskog načina uzgajanja voća i povrća. Riječ je o skupu aktivnosti - od graditeljstva, brige o tlu i klimi, zbijenosti, a pritom je sve u skladu s prirodom i čovjekom.
-Najprije ćemo u sljedećih tjedan, dva okupiti ljude ovdje u voćnjaku i čuti njihove potrebe i želje, kako bismo mogli napraviti cjeloviti program rada – rekla je Kramar.
U suradnji s Varkomom u javni će voćnjak uskoro biti postavljen i javni pčelinjak s nekoliko pčelinjih zajednica koje će biti također dostupne široj javnosti.
-Možda su ljudima pčele najpoznatije po proizvodnji meda i drugih pčelinjih proizvoda, međutim pčele su prije svega oprašivači i jamstvo su bioraznolikosti, a to je ono što želimo postići s ovom sinergijom s javnim voćnjakom. Kroz javni pčelinjak pružili bi edukaciju djeci od najranije dobi, od vrtićke dobi i školarcima, ali i na nekoj višoj razini, a kroz pčelinje zajednice moći ćemo pratiti i parametre stanja u okolišu u kojem se nalazimo, je li i koliko onečišćen – objasnio je Saša Zavrtnik, jedan od realizatora ovog projekta.
tklopotan / vzaktualno.hr