Međimursko veleučilište u Čakovcu uspješno je privelo kraju projekt „Uključivo studiranje“ kojim je revitalizirana zgrada starog vojnog kompleksa za potrebe prvog Studentskog doma u Čakovcu.
Ukupna vrijednost projekta „Uključivo studiranje“ je 8.992.075 kuna od čega je EU sufinancirala 8.866.180 kuna bespovratnih sredstava. Međimursko veleučilište u Čakovcu uložilo je vlastita sredstva u visini od 4 milijuna kuna. Projekt je započeo 1. ožujka 2015. godine a završava 1. ožujka 2018. godine. Međimurskom veleučilištu sredstva su dodijeljena iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu natječaja „Modernizacija, unaprjeđenje i proširenje infrastrukture studentskog smještaja za studente u nepovoljnom položaju“, u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“.
Novi studentski dom u Čakovcu ima 39 ležaja u 27 soba – 24 na katu i tri u prizemlju, s implementiranim sustavom „pametnih soba“ i s devet dodatnih sadržaja za studente. Među osnovnim popratnim sadržajima u Domu su kuhinja, kafić, restoran sa 60 mjesta, čajna kuhinja, knjižnica, čitaonica opremljena računalima, skriptarnica i praonica rublja opremljena s dvije perilice i dvije sušilice. Za opuštanje i rekreaciju studentima su na raspolaganju društvena prostorija i sportsko-rekreacijska prostorija.
– Završetkom ovog projekta „Uključivo studiranje“ učinjen je mali korak za nas, ali veliki za studente u Čakovcu i Međimurju, jer nakon 100 godina visokog obrazovanja u Međimurju studenti će prvi puta dobiti Studentski dom s kuhinjom, restoranom i ostalim pratećim sadržajima – naglasila je dr. sc. Nevenka Breslauer, dekanica Međimurskog veleučilišta u Čakovcu.
– Kvalitetno studiranje podrazumijeva i kvalitetne preduvjete, a ovo je jedan projekt koji podiže kvalitetu studiranja u Međimurju – rekao je Matija Posavec, župan Međimurske županije, istaknuvši zadovoljstvo završetkom projekta.
Nazočnima se obratila i Kristina Augustić, potpredsjednica studentskoga zbora Međimurskog veleučilišta u Čakovcu.
– Sigurna sam da će ovi uvjeti motivirati naše studente da još više uče, razvijaju se i da budu konkurentni i prepoznati na tržištu rada – kazala je Augustić.
Realizacijom projekta povećava se i dostupnost studiranju osobama s invaliditetom za čiji boravak je osigurano 6 ležaja, po dva ležaja u jednoj sobi, sa svom popratnom infrastrukturnom prilagodbom. Postavljanjem rampe za invalide i podizne platforme, osobe s invaliditetom moći će koristiti prostor restorana, kafića i čitaonice što će izravno doprinijeti povećanju motivacije i zadovoljstva studenata.
Studentima koji će stanovati u studentskom domu troškovi stanovanja će se smanjiti dvostruko te će se tako studentima u nepovoljnom položaju osigurati lakše studiranje uz niže troškove. Svi redovni studenti koji ne stanuju u blizini mjesta studiranja trenutno putuju ili stanuju u privatnom smještaju, a njihov trošak života mjesečno iznosi u prosjeku oko 2.200 kuna, od čega u prosjeku za smještaj i režijske troškove potroše 1.200 kuna.
Odlukom Međimurskog veleučilišta u Čakovcu utvrđeni su i kriteriji po kojima će studenti u nepovoljnom položaju ostvariti pravo na smještaj u studentskom domu. U Kriterijima je definiran sustav bodovanja prema kategoriji invalidnosti i socijalno-ekonomskog statusa. Povoljnije i pristupačnije studiranje imat će dugoročni utjecaj na nastavak školovanja studenata u Čakovcu i povećanje broja diplomiranih studenata, a niži troškovi smještaja za studente iz socijalno ugroženih skupina smanjit će potrebu za zaposlenjem tijekom studija te tako ujedno smanjiti rizik od odustajanja te dodatnim slobodnim vremenom unaprijediti učenje i ishode učenja. Viši studentski standard osigurat će atraktivnost visokoškolske ustanove te će motivirati veći broj osoba na studiranje u Čakovcu, što će izravno doprinijeti povećanju broja upisanih studenata, ističu iz Međimurskog veleučilišta.
www.vzaktualno.hr