Varaždinsko groblje izvanredan je primjer parkovne arhitekture i spomenik prirode prepoznat i van granica Hrvatske. Jedinstvenim ugođajem i prepoznatljivošću varaždinsko je groblje valorizirano kao prostor izuzetno visoke ambijentalne vrijednosti. Posebno je po tome što su zimzeleni nasadi oblikovani u zidove, arkade, paravane i ograde i stavljeni u kontrast s alejama i stazama koje su posute bijelim kamenom.
Malo drugačija zima bez padalina, dopušta varaždinskim Parkovima da započnu s uređenjem aleja i staza. Ovih dana uređuju oko 30.765 kvadrata aleja i staza na starom dijelu varaždinskog groblja i 3.700 kvadrata puteva i staza na novom dijelu groblja.
-Kameni agregat započeli smo razastirati prošli tjedan na stazama unutar grobnih polja i to počevši od 1. grobnog polja, pa nadalje. Za razastiranje kamenog agregata na svim stazama kompletno na groblju utrošiti ćemo oko 600 tona kamenog agregata – pojašnjavaju iz Parkova.
Varaždinsko groblje, iako je spomenik kulture, još je uvijek aktivno. Makar je dobilo i proširenje, i dalje funkcionira u svojim najstarijim dijelovima. Njegovo korištenje s vremenom dovodi i do degradacije pojedinih elemenata. Više nije dovoljno samo redovno godišnje održavanje i njega groblja već stari dio groblja zahtjeva malo opsežniji projekt revitalizacije kojim bi se uklonili efekti trošenja koji su nastali proteklih godina i kako bi mu se vratio stari sjaj.
vzaktualno.hr / parkovi.eu